Jak przygotować dziecko do szkoły?

Wielkimi krokami zbliża się początek roku szkolnego – przez jednych uczniów wyczekiwany z utęsknieniem (o dziwo, są także i tacy), przez innych, stanowiących chyba większość – znienawidzony. Niezależnie od towarzyszących pierwszemu dniu szkoły uczuć i emocji, w każdym z przypadków konieczne jest przygotowanie szkolnej wyprawki, a także pewne psychiczne nastawienie dziecka na nadchodzące po dwumiesięcznej przerwie zmiany.

Ten czas bywa dla najmłodszych trudny, dlatego powinniśmy wykazać nieco cierpliwości i wyrozumiałości – niech czują, że powrót do szkoły wcale nie będzie tak trudny, jak się im wydaje.

Przygotowania do nowego roku szkolnego

Dzisiaj mamy dla was kilka wskazówek odnośnie do tego, jak przygotować dziecko do szkoły, w jaki sposób przygotować jego wyprawkę i uzupełnić garderobę, aby uniknąć niepotrzebnego, często towarzyszącego końcówce wakacji stresu.

Wcześniejsze pobudki

Z reguły dzieci muszą wstawać do szkoły wcześniej, niż wstawały w czasie wakacji. Aby więc ułatwić im „wkręcenie się” w szkolne życie, zacznijmy już kilka tygodni przed 1 września budzić je coraz wcześniej – dzięki temu łatwiej będą wstawać do szkoły w roku szkolnym.

Przegląd garderoby

W czasie wakacji zapewne mniejszą uwagę zwracaliśmy na garderobę naszych pociech, zwłaszcza tych najmłodszych. Zbliżający się rok szkolny to dobry moment na przejrzenie zawartości szafy dziecka, a także wybranie się na zakupy w celu uzupełnienia ewentualnych braków, posegregowanie ubrań na te, z których dziecko wyrosło, ale które można komuś oddać, i na te, które się zniszczyły i nadają się jedynie do wyrzucenia.

Przygotowanie szkolnej wyprawki

Ważną dla każdego dziecka sprawą jest także wyprawka szkolna – nie zwlekajmy z zakupem zeszytów, plecaka, kredek, długopisów czy innych gadżetów ucznia do ostatniej chwili, gdyż wówczas zaskoczą nas bardzo wysokie ceny. Lepiej zawczasu przygotować listę potrzebnych rzeczy i na spokojnie rozejrzeć się po sklepach, porównać ceny i wybrać to, co najbardziej odpowiada zarówno nam, jak i dzieciom.

Zaplanowanie trasy do szkoły

Zastanówmy się też dobrze, jak nasze dziecko będzie dostawać się do szkoły. Zaplanujmy dobrze trasę, jeżeli będzie jeździło autobusem, przejedźmy się z nim kilka razy, jeśli do tej pory nie miało ku temu okazji, wyjaśnijmy, gdzie i kiedy wysiąść, jak rozmawiać z nieznajomymi, jak radzić sobie w różnych sytuacjach, przypomnijmy też przepisy ruchu drogowego dotyczące pieszych. Dzięki temu naszej pociesze na pewno będzie łatwiej rozpocząć nowy rok szkolny bez obaw, że coś sprawi problemy, czy zakłopotanie.

* * *

Każde dziecko jest inne, dlatego przygotowując je do pierwszego dnia nowego roku szkolnego – zwłaszcza po raz pierwszy – wykażmy się sporą rozwagą, przyjrzyjmy się jego potrzebom, zachowaniu, reakcjom, wyjaśnijmy wątpliwości, otoczmy sporą opieką – są dzieci, dla których pierwsze dni w szkole to zabawa, są i takie, dla których to przeogromny stres.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.