Jak podróżować ze zwierzętami?

W całym zawirowaniu związanym z przygotowaniami do wakacyjnego wyjazdu nie zapominaj, że Twój zwierzak też powinien przyzwyczajony do podróżowania. Zanim zdecydujesz się na podróż ze swoim zwierzęciem, musisz dowiedzieć się, czy tam, gdzie wyjeżdżasz, zwierzęta są mile widziane  Mowa tutaj o pensjonatach i hotelach. Nie warto narażać swojego pupila na duży stres, czyli długą podróż bez uprzedniego przygotowania.

Jak podróżować samochodem ze zwierzętami? Dzisiaj mamy dla Was kilka porad!

Nauka od podstaw

Jeśli na wycieczkę wybierasz się z psem, to Twoje zadanie jest nieco ułatwione – te zwierzęta zazwyczaj lubią jazdę samochodem. Oczywiście nie jest to reguła i każdy pies reaguje inaczej. Pierwszą rzeczą jaką powinieneś zrobić to oswojenie zwierzęcia z autem. Możesz zacząć od bardzo krótkich codziennych przejażdżek. Wsiądźcie  razem do samochodu, ale nie spiesz się z ruszeniem – najpierw powinien wszystko obwąchać i przyzwyczaić się do nowego miejsca..

Zapach dla psa jest informacją czy powinien się bać czy nie. Gdy ten etap macie już za sobą odpal silnik. Nie ruszaj jednak od razu, ale obserwuj swojego pupila – niech przyzwyczai się do hałasu i oswoi z nową sytuacją. Jeżeli na tym etapie będzie spokojny, to znak, że podróż powinna przebiegać bez zakłóceń.

Wizyta u weterynarza

Ważnym elementem przed podróżą jest wizyta u weterynarza. Twój pies musi mieć aktualne badania i szczepienie przeciwko wściekliźnie. W razie kontroli drogowej musisz posiadać dokumenty świadczące o tym, że jesteś właścicielem zwierzęcia, z którym podróżujesz. Poza tym, szczepionka zabezpiecza przed pogryzieniem przez inne zwierzę.

Goin' to the vetZabezpiecz swojego pupila przed pchłami oraz kleszczami odpowiednimi preparatami lub obrożami. Przygotuj sobie adresy lekarzy weterynarii w miejscu, do którego się udajcie. Niektóre psy lub koty są bardzo wrażliwe na jazdę samochodem, dlatego warto ten problem omówić z weterynarzem i podać ewentualne środki na uspokojenie lub poprawiające samopoczucie. Nie rób nic na własną rękę!

Potrzebne akcesoria

Dla posiadaczy małych kotów lub psów polecamy zamykane transportery, w których w czasie podróży będą przebywać zwierzęta. Pozwala to na bezpieczną jazdę, a zwierzę nie będzie czuło się zestresowane. Pamiętaj jednak, że wejście do transportera powinno się dobrze kojarzyć – nie wpychaj tam zwierzęcia na siłę. Stwórz mu takie warunki, aby z przyjemnością tam wszedł. Zabieraj swojego ulubieńca w różne miejsca – wtedy jazda samochodem nie będzie mu się kojarzyć tylko z wizytą u weterynarza.

Jeżeli jednak Twoje zwierzątko nie lubi transportera, dobrym rozwiązaniem mogą okazać się szelki. Ograniczają one swobodne poruszanie się po samochodzie – zwierzę nie będzie przeszkadzać kierowcy, ale też zapewniają komfort jazdy kotu lub psu. Nie polecamy ich jednak dla kotów – są one dużo bardziej płochliwe niż psy i łatwiej jest im się wyswobodzić z szelek.

Posiłek dla psa lub kota

Przed samym wyjazdem musisz dobre zaplanować posiłek dla swojego pupila. Nie powinien być on ani zbyt głodny ani przekarmiony. Z lekkim żołądkiem będzie łatwiej znosił podróż. Karmę miej jednak zawsze przy sobie, gdyż nie wiadomo jak przebiegać będzie podróż, a Twoje zwierzę może mocno zgłodnieć. Nie karm go podczas jazdy, ale na postojach.

Pojemnik z wodą

Płyny to podstawa w podróży ze zwierzęciem – powinno mieć ono zawsze dostęp do świeżej wody. Rób przerwy w jeździe, podczas których będziesz je poić. Zestresowane zwierzę będzie wykazywało większą chęć picia. Kota wyprowadzaj zawsze na szelkach i smyczy, gdyż pod wpływem stresu może po prostu uciec.

TRAVELS WITH CHARLIE

4/5 - (1 vote)

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.