Jak cieniować ołówkiem?

cieniowanie ołówkiem

Jak cieniować ołówkiem?

Jedną z umiejętności niezbędnych do tego, aby móc stwierdzić, że umie się rysować, jest posiadanie umiejętności prawidłowego cieniowania. 

Dzisiaj mamy dla was garść porad, jak nauczyć się cieniować. Zapraszamy do zapoznania się z nimi.

Cieniowanie ołówkiem

Umiejętność cieniowania wymaga od nas wprawy – dlatego jeżeli chcesz nauczyć się prawidłowo cieniować ołówkiem, uzbrój się w cierpliwość i dużo ćwicz – najlepiej w każdej wolnej chwili, a efekty przyjdą szybko. Nie zniechęcaj się także drobnymi niepowodzeniami – bo przecież nie od razu Rzym zbudowano, a także – dopiero praktyka czyni mistrza.

Co jest potrzebne do cieniowania?

Do cieniowania potrzebny będzie miękki ołówek, np. B, oraz ołówek średni, np. HB, które możemy w czasie cieniowania dociskać do kartki nieco mocniej. Rysujemy nimi króciutkie kreski i stosujemy ich do cieniowania niewielkich obszarów.

Może się przydać także twardy ołówek F, którym należy cieniować delikatnie, aby zostawiał na papierze jedynie delikatne kreski. Twardego ołówka używa się z reguły do pierwszego i ostatniego cieniowania i rysuje się nim długie kreski.

Wskazane jest posiadanie także gumki do mazania, najlepiej chlebowej, która pozwala tak wymazać ołówek, że na kartce papieru, na której rysujemy, nie pozostają żadne ślady.

Poniżej garść video porad, które powinny rozwiać wasze wątpliwości związane z cieniowaniem ołówkiem. Zapraszamy do obejrzenia!

Jak cieniować ołówkiem – video porady

Podstawowe zasady prawidłowego cieniowania oraz wprowadzania światłocienia na rysunku przedstawia poniższy film.

 

Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak cieniować twarz, obejrzyj film znajdujący się poniżej.

3.6/5 - (27 votes)

Tagi:

  • jak cieniowac
  • jak cieniować ołówkiem
  • cieniowanie ołówkiem

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.