Jak szlifować drewno?

Szlifowanie jest jedną z metod obróbki drewna, polegająca na ścieraniu wierzchniej warstwy materiału przy użyciu odpowiednich narzędzi ściernych. Szlifowanie ma na celu wyrównanie powierzchni lub jej oczyszczenie.

Chcąc dobrze szlifować, musicie posiadać podstawową wiedzę nt. obrabianego materiału, materiału ściernego i całej techniki szlifowania. Warto zapoznać się ze wszystkimi wskazówkami opisanymi poniżej.

Obróbka podłogi

Jeśli chcecie być dobrzy w tym rzemiośle nie wystarczy dobry sprzęt. Potrzeba również doświadczenia. Pamiętajcie, że jeśli nie mieliście nigdy do czynienia ze szlifierką oraz nie macie żadnej wiedzy dotyczącej szlifowania podłóg, wówczas najbezpieczniej będzie wezwać fachowca. Oczywiście szlifierki ręczne dostępne na rynku są bardzo dobre, jednakże aby uzyskać oczekiwany efekt warto zatrudnić kogoś z doświadczeniem. Nawet nieumiejętnie korzystając z cykliniarki można uszkodzić parkiet.

Sprzęt do szlifowania

Aby praca przebiegała sprawnie i efektywnie, potrzebujecie dobrych narzędzi. Szlifując ręcznie musicie zaopatrzyć się w papier ścierny, natomiast sprawdza się to jedynie na niedużych powierzchniach. Mając do czynienia z większymi płaszczyznami, warto użyć szlifierki, dzięki której nie tylko zaoszczędzicie czas ale również energię.

Na rynku możecie spotkać się z kilkoma rodzajami szlifierek:

 • Oscylacyjna: moc – 200W, cena – 100-300 zł. Za szlifowanie odpowiada stopa w kształcie trójkąta lub prostokąta. Powierzchnia szlifowana jest za pomocą materiału ściernego wpiętego pod spód stopy, która drga pod wpływem wysyłanych wibracji. Szlifierki tego typu świetnie nadają się do końcowej obróbki, toteż zaliczane są do narzędzi wykończeniowych. Należy pamiętać, że szlifować można jedynie wzdłuż słoi.
 • Mimośrodowa: moc – 400W, cena – 200-400zł. Oprócz wibracji zastosowano moment obrotowy stopy. Tą szlifierką można szlifować w dowolnym kierunku, ponadto posiada ona większą wydajność szlifowania.
 • Taśmowa: moc – 600-800W, cena – 500-1.000 zł. Jest to najwydajniejsza szlifierka.
 • Cykliniarka: cena – od 2.000 – 100.000 zł. Są to profesjonalne szlifierki przeznaczone do szlifowania podłóg drewnianych. Jakość sprzętu ma ogromny wpływ na efekt końcowy cyklinowania.

Szlifierki oscylacyjne i mimośrodowe są znakomite podczas obróbki niedużych powierzchni. Są dokładniejsze, ponadto dzięki temu, że maja nieduży rozmiar potrafią dotrzeć do trudniej dostępnych miejsc. Obydwa typy szlifierek działają bardzo podobnie – posiadają wibrującą stopę, odpowiedzialną za szlifowanie. Stopa szlifierki mimośrodowej dodatkowo obraca się wokół własnej osi.

Dostępne są również szlifierki kątowe oraz wiertarki posiadające ściernice trzpieniowe. Pamiętajcie, że nieodpowiednie korzystanie z wiertarki i szlifierki kątowej może trwale uszkodzić obrabiany materiał.

Materiał ścierny

Podczas wyboru odpowiedniego materiału do ścierania, należy kierować się grubością ziarna czyli granulacją, to głównie od niej zależy wydajność pracy. Należy wiedzieć, że im większa granulacja tym dokładniejszy szlif oraz gładsza płaszczyzna. Każda grubość ziarna opracowana jest zgodnie z normami Europejskiej Federacji Producentów Materiałów Ściernych (FEPA). Ponadto wielkość granulacji została oznakowana od bardzo grubych ziaren – P16, aż po bardzo małe ziarna – P1200. Kolejnym ważnym elementem jest rodzaj ziarna. W obróbce drewna najczęściej spotykany jest elektrokorund. Równie ważne jak rodzaj ziarna są: gramatura, elastyczność oraz rodzaj materiału (papier/płótno).

Podczas obróbki drewna miękkiego (sosna, świerk) dobierzcie materiał o mniejszej ilości ziarna na podłożu aby uniknąć przedwczesnego „zapchania” się materiału. Szlifując drewno twarde tj. dąb, buk czy też drewna egzotyczne wybierzcie  materiał o nasypie pełnym, albowiem zapewni to uzyskanie bardzo gładkiej powierzchni.

Najczęściej materiał ścierny mocuje się na rzepy, a w szlifierkach oscylacyjnych – na zaciski. Dzięki zaciskom możecie podpiąć każdy rodzaj papieru czy płótna, zaś w przypadku arkuszy na rzepy należy kupić te pasujące do rozmiaru stopy szlifierki.

Metody szlifowania

Nie ma konkretnej zasady mówiącej od jakiej grubości ziarna należy rozpocząć szlifowanie. Wszystko zależnie jest od stanu materiału oraz od tego co chcemy osiągnąć. Przykładowo, jeśli chcecie usunąć warstwę lakieru należy zacząć obróbkę używając bardzo grubego ziarna. Kiedy już się z nią uporacie, należy stopniowo zmniejszać grubość dążąc do uzyskania bardzo gładkiej powierzchni.  Jeśli natomiast chcecie wyrównać daną płaszczyznę wybierzcie materiał ścierny biorąc pod uwagę nierówności. Podczas obróbki szlifierką surowego i miękkiego drewna rozpocznijcie pracę od granulacji P60, następnie poprawcie P100 i zakończcie na P120. Pamiętajcie, ze biorąc na początek bardzo szorstki materiał możecie nieumyślnie zwiększyć chropowatość i nierówności powierzchni.

Szlifując należy zwrócić uwagę na siłę z jaka dociskana jest szlifierka oraz kąt pod jakim obrabiane jest drewno. Zatem aby bardzo dobrze szlifować musicie dużo ćwiczyć. Aby dobrze dobrać ziarnistość materiału do rodzaju drewna, siły nacisku oraz innych istotnych czynników potrzeba czasu i wprawy.

Zasady szlifowania

Podczas szlifowanie musicie pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

 1. Siła z jaką dociskacie szlifierkę powinna być umiarkowana. Jeśli będziecie robić to za mocno, możecie przeciążyć urządzenie oraz przegrzać materiał obrabiany i ścierający.
 2. Równomiernie rozkładajcie siłę docisku. Ważne aby nie skupiać się na jednym miejscu. Ponadto nie należy zmieniać siły docisku podczas szlifowania, ponieważ może to spowodować ubytek w jednym a nadmiar drewna w drugim miejscu na płaszczyźnie.
 3. Drewno należy szlifować wzdłuż słoi.
 4. Podstawą szlifowania jest stopniowe zwiększanie granulacji.
 5. Szlifierki oscylacyjne znakomicie sprawdzają się w trudno dostępnych miejscach.
 6. Podczas obróbki ręcznej najlepiej jest owinąć papier ścierny wokół kwadratowego klocka. Możecie mieć wówczas pewność, że ścierana powierzchnia będzie równa.
 7. Przed zmianą granulacji usuńcie pył, który powstał podczas ścierania.
 8. Podczas obróbki większych płaszczyzn używajcie maski ochronnej. Pamiętajcie również o odpowiedniej wentylacji pomieszczenia.
 9. Nie należy przecierać szlifowanego drzewa gołą ręką, albowiem możecie wbić sobie drzazgę. Szlifujcie w rękawicach ochronnych.

Jak długo szlifować?

Obróbkę materiału należy prowadzić aż do momentu uzyskania powierzchni, na której nie zauważycie cięć i nierówności. Aby to sprawdzić usuńcie pył, a następnie przyjrzyjcie się powierzchni pod lekkim kątem dodatkowo podświetlając ją lampką. Rada dla skrupulatnych: przetrzyjcie drewno szmatką nawilżoną spirytusem, wówczas można dokładniej przyjrzeć się ewentualnym nierównościom.

3.7/5 - (7 votes)

2 komentarze

 1. Dorkus 29 listopada 2016
 2. Karola Mejer 29 listopada 2016

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.