Jak montować drzwi?

Montowanie drzwi wewnętrznych obecnie polega głównie na odpowiednim osadzeniu ościeżnicy w otworze w ścianie, montażu listew maskujących oraz zawieszenia skrzydła.

Poniżej kilka pomocnych porad dla domowych ekspertów.

Wskazówki, jak montować drzwi

1. Zanim zabierzesz się za wymianę albo montaż nowych drzwi wewnętrznych musisz zrobić dokładne pomiary miejsca, w którym drzwi mają być osadzone. Możesz wymienić ościeżnicę razem ze skrzydłem drzwiowym lub dopasować drzwi do futryny zamontowanej wcześniej. W takim przypadku musisz pamiętać o szczegółowym zwymiarowaniu rozmieszczenia zawiasów i blachy zaczepowej w istniejącej ościeżnicy w celu właściwego zawieszenia nowych drzwi. Obecnie przeważnie poleca się jednak wymianę drzwi z ościeżnicą.
2. Kiedy znasz już szerokość i wysokość otworu, dobierz właściwą szerokość ościeżnicy i skrzydła drzwiowego. Możesz wybierać wśród typowych rozmiarów (60, 70, 80, 90 cm) albo zamówić drzwi o wymiarach nietypowych.

3. Zastanów się, w którą stronę mają się otwierać drzwi, na zewnątrz czy do wewnątrz, a więc wybierasz drzwi „prawe” lub „lewe”. Prawe skrzydło ma zawiasy po prawej stronie, przy założeniu, że otwieramy je do siebie. Analogicznie lewe skrzydło to takie, gdzie zawiasy mocowane są po stronie lewej, podczas ich otwierania do siebie. By twoje pomieszczenie było funkcjonalne musisz pamiętać, by zostawić wolną przestrzeń do swobodnego otwierania drzwi.

drzwi4. Jeżeli wymieniasz drzwi z ościeżnicą, w zależności od grubości muru możesz wybrać, ościeżnice stałe (o szerokości 90 mm) i ościeżnice regulowane (minimalny zakres regulacji 75 mm, a maksymalny 360 mm). Plusem ościeżnicy stałej jest możliwość jej zamontowania tam, gdzie nie ma możliwości montowania listew wykończeniowych czy opasek. Natomiast ościeżnice regulowane zapewniają prosty montaż w każdych warunkach, a ich nowoczesna konstrukcja i estetyczne wykonanie są też nowoczesnym elementem wystroju.

5. Wybierz model i dekor skrzydła drzwiowego, taki, który będzie pasował do twojego wnętrza. Pamiętaj, że drzwi są elementem wykończenia wnętrz, który ma ci służyć przez długi czas, dlatego kup takie drzwi z których będziesz na pewno zadowolony.

6. W czasie montażu postępuj zgodnie z instrukcją. Montaż drzwi rozpocznij od montażu ościeżnicy. Będziesz potrzebować narzędzi takich jak: młotek, wkrętak, kliny, listwy rozporowe, klej montażowy do drewna, pianka montażowa, kołki rozporowe (lub dyble stalowe) i poziomica. Elementy ościeżnicy sklej klejem montażowym w pozycji poziomej (na ziemi). Zmontowaną ościeżnicę pozostaw aż wyschnie klej (ok.1 godz.). Następnie osadź ościeżnicę w otworze drzwiowym używając klinów i zestawu listew rozporowych. W tak przygotowanej ościeżnicy możesz zawiesić skrzydło drzwiowe, by na końcu dokładnie je dopasować. Następnie zamontuj ościeżnicę na stałe do muru przy pomocy kołków (dybli), a szczeliny między ścianą a ościeżnicą wypełnij pianką montażową. Pamiętaj, aby uszczelnić silikonem styk ościeżnicy z podłogą. Montując ościeżnicę stałą możesz również wykorzystać listwy ozdobne.

7. Klasyczne skrzydła drzwiowe, wypełnione „plastrem miodu” mają dwa zawiasy. Często jednak, żeby polepszyć walory akustyczne pomieszczenia, wybiera się drzwi wzmocnione o konstrukcji wypełnionej płytą wiórowo-otworową. Takie skrzydła wymagają mocowania na trzech zawiasach. Na rynku są też kolekcje standardowo wyposażone w trzy zawiasy. W takim przypadku pamiętaj o kupnie ościeżnicy z trzema zawiasami. Żeby mieć gwarancję, że drzwi zostały dobrze osadzone, konieczne jest dokładne wyregulowanie zawiasów.

8. Musisz pamiętać, że skrzydła drzwiowe to nie wszystko. Zależnie od potrzeby i rodzaju pomieszczenia musisz dobrać odpowiednie klamki, gałki, tuleje albo podcięcie wentylacyjne, czy ozdobne nakładki na zawiasy. By ochronić ścianę przed zniszczeniem spowodowanym częstym otwieraniem drzwi, pamiętaj też o odbojnikach.

9. Zanim zaczniesz montować drzwi, dokładnie zapoznaj się z instrukcją montażu ościeżnicy i warunkami gwarancji. Dzięki temu unikniesz przykrych sytuacji dotyczących gwarancji produktu.

10. Montaż wewnętrznych skrzydeł drzwiowych i ościeżnic rób po zakończeniu wszelkich tzw. prac mokrych (tynk, wylewka, kafelkowanie i inne). Zapobiegniesz w ten sposób  zniszczeniom i zabrudzeniom skrzydeł drzwiowych i ościeżnic.

 

Jak montować drzwi – wideo porady

Montaż drzwi wewnętrznych z ościeżnicą regulowaną

 

Jak zamontować drzwi

1/5 - (1 vote)

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.