Bluszcz pospolity to roślina występująca w licznych odmianach o różnokształtnych liściach, także z karbowanymi brzegami, ciemnozielonymi i pstrymi. Odmiany o kolorowych liściach mają, podobnie jak bluszcz kanaryjski, nieco większe wymagania co do ciepła i wilgotności powietrza niż odmiany zielone.
Należy do roślin najbardziej wytrzymałych na suche powietrze w mieszkaniu. Jest długowieczny i łatwy do pielęgnacji. Dzisiaj mamy dla was kilka wskazówek odnośnie do tego, jak dbać o bluszcz. Zapraszamy do lektury!
- Stanowisko dla bluszczu
Bluszcz wymaga stanowiska półcienistego lub zacienionego.
- Temperatura dla bluszczu
W okresie spoczynku (czyli od października do stycznia) optymalna temperatura dla bluszczu to kilka stopni powyżej zera. Zimą powinien stać w najchłodniejszym miejscu na parapecie okna, pod którym nie ma kaloryfera, wiosną i latem także w miejscu raczej chłodnym.
- Podlewanie bluszczu
zimą bardzo umiarkowane, ale nie wolno zasuszyć podłoża, wiosną i latem ziemia w doniczce powinna być stale wilgotna.
- Nawożenie bluszczu
Bluszcz należy nawozić od kwietnia do końca sierpnia słabym roztworem nawozów mineralnych dla roślin doniczkowych.
- Przesadzanie bluszczu
Bluszcz warto przesadzać każdego roku, ewentualnie co dwa lata, najlepiej wiosną, do nieco większej doniczki z ziemią kompostową oraz torfem i piaskiem.
- Rozmnażanie bluszczu
Bluszcz rozmnaża się przez sadzonki pędowe z jednym liściem, które ukorzeniamy w doniczce, w której potem będą rosły. Do doniczki należy wsadzić kilka sadzonek, gdyż bluszcz nie rozgałęzia się łatwo, nakryć doniczkę torbą foliową, aby zwiększyć wilgotność powietrza, i ustawić w ciepłym miejscu.
- Szkodniki i choroby atakujące bluszcz
W zbyt ciepłych pomieszczeniach bluszcz może być zimą atakowany przez tarczniki, wciornastki i przędziorki. Zwalczymy je, zmywając liście watką zmoczoną w wodzie z ludwikiem i dodatkiem denaturatu (łyżka na litr wody).