Jak dbać o bluszcz?

Bluszcz pospolity to roślina występująca w licznych odmianach o różnokształtnych liściach, także z karbowanymi brzegami, ciemnozielonymi i pstrymi. Odmiany o kolorowych liściach mają, podobnie jak bluszcz kanaryjski, nieco większe wymagania co do ciepła i wilgotności powietrza niż odmiany zielone.

Należy do roślin najbardziej wytrzymałych na suche powietrze w mieszkaniu. Jest długowieczny i łatwy do pielęgnacji. Dzisiaj mamy dla was kilka wskazówek  odnośnie do tego, jak dbać o bluszcz. Zapraszamy do lektury!

Bluszcz – jak o niego dbać?

  • Stanowisko dla bluszczu

Bluszcz wymaga stanowiska półcienistego lub zacienionego.

  • Temperatura dla bluszczu

W okresie spoczynku (czyli od października do stycznia) optymalna temperatura dla bluszczu to kilka stopni powyżej zera. Zimą powinien stać w najchłodniejszym miejscu na parapecie okna, pod którym nie ma kaloryfera, wiosną i latem także w miejscu raczej chłodnym.

  • Podlewanie bluszczu

zimą bardzo umiarkowane, ale nie wolno zasuszyć podłoża, wiosną i latem ziemia w doniczce powinna być stale wilgotna.

  • Nawożenie bluszczu

Bluszcz należy nawozić od kwietnia do końca sierpnia słabym roztworem nawozów mineralnych dla roślin doniczkowych.

jak-dbac-o-bluszcz1

  • Przesadzanie bluszczu

Bluszcz warto przesadzać każdego roku, ewentualnie co dwa lata, najlepiej wiosną, do nieco większej doniczki z ziemią kompostową oraz torfem i piaskiem.

  • Rozmnażanie bluszczu

Bluszcz rozmnaża się przez sadzonki pędowe z jednym liściem, które ukorzeniamy w doniczce, w której potem będą rosły. Do doniczki należy wsadzić kilka sadzonek, gdyż bluszcz nie rozgałęzia się łatwo, nakryć doniczkę torbą foliową, aby zwiększyć wilgotność powietrza, i ustawić w ciepłym miejscu.

  • Szkodniki i choroby atakujące bluszcz

W zbyt ciepłych pomieszczeniach bluszcz może być zimą atakowany przez tarczniki, wciornastki i przędziorki. Zwalczymy je, zmywając liście watką zmoczoną w wodzie z ludwikiem i dodatkiem denaturatu (łyżka na litr wody).

bluszcz-jak-o-niego-dbac

5/5 - (6 votes)

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.