Jak dbać o gardenię?

Gardenia to krzew o błyszczących, ciemnozielonych liściach i kremowych, silnie pachnących kwiatach, pojawiających się zimą. Niegdyś te trwałe kwiaty były chętnie noszone w butonierkach przez angielskich dżentelmenów.

Gardenię można uprawiać w doniczkach wiele lat, ale należy pamiętać, że jest to roślina dość wymagająca.

 

Gardenia – jak o nią dbać?

  • Stanowisko gardenii

W lecie lubi miejsca jasne, ale osłonięte przed ostrym słońcem, preferuje też stanowiska półcieniste, zimą lubi miejsca słoneczne.

  • Temperatura gardenii

W lecie odpowiednia jest temperatura pokojowa, można również wynieść roślinę do ogrodu w półcieniste miejsce, natomiast zimą najlepsza temperatura to 16-18°C.

  • Podlewanie gardenii

Wiosną i latem roślinę należy podlewać dość obficie, jesienią i zimą umiarkowanie, szczególnie w chłodniejszym pomieszczeniu. Wiosną poleca się spryskiwanie miękką, letnią wodą. Najlepiej używać wody deszczowej, przegotowanej lub odstałej.

jak-dbac-o-gardenie

  • Nawożenie gardenii

Gardenię nawozi się od marca do sierpnia co 10 dni słabym roztworem nawozów mineralnych bez wapnia, np. nawozem dla różaneczników lub przefermentowanym i dziesięciokrotnie rozcieńczonym kurzeńcem.

  • Przesadzanie gardenii

Młode rośliny przesadza się co roku, starsze co 2-3 lata. Podłoże powinno składać się z torfu i ziemi liściowej.

  • Rozmnażanie gardenii

Rozmnażanie odbywa się przez sadzonki wierzchołkowe z 2-3 liśćmi, które ukorzenia się w mieszance torfu z piaskiem pod przykryciem z torebki foliowej, żeby utrzymać wysoką wilgotność powietrza, w ciepłym, zacienionym miejscu.

  • Szkodniki i choroby atakujące gardenię

Suche powietrze w mieszkaniu sprzyja występowaniu przędziorków, które ciężko zwalczyć nawet przy użyciu środków chemicznych. Opadanie pąków i kwiatów spowodowane jest zbyt wysoką temperaturą lub zmianami temperatury. Żółte plamy na liściach wywołane są nadmiernym podlewaniem albo zbyt niską temperaturą podłoża.

jak-dbac-o-gardenie

 

Jak dbać o gardenię – wideo porady

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.