Do Singapuru nie jedzie się na urlop, choć na wysepce Sentosa można wspaniale plażować, podziwiać Koralarium i Akwarium Morskie, posłuchać grającej fontanny i wjechać kolejką na wzgórze z platformą widokową. Do Singapuru na ogół wstępuje się tylko podczas dłuższej azjatyckiej podróży, aby załatwić biznes – wielką transakcję albo tylko osobiste zakupy.
W Singapurze bowiem kupić można prawie wszystko, a zwłaszcza nowoczesny sprzęt audiowizualny i elektroniczny, oferowany tam w dużym wyborze i tańszy niż w większości krajów świata. Tak kojarzy się to miasto-państwo nie tylko Polakom. Położony na skrzyżowaniu międzynarodowych szlaków handlowych, Singapur w ciągu paru ostatnich dziesięcioleci stał się znaczącym na rynku światowym producentem przemysłowym i pośrednikiem handlowym.
Podobnie jak Japonia, Korea Południowa i Hongkong, pod wieloma względami wyprzedza inne kraje technologicznie. To szczególny fenomen, jeśli wziąć pod uwagę, że całe to miasto-państwo mieści się na niedużej i pozbawionej bogactw naturalnych wyspie, nieznacznie większej od Warszawy. Otacza ją wianek czterdziestu miniaturowych wysepek. Większość turystów przybywa na wyspę drogą powietrzną lub morską, ale może dotrzeć tam również samochodem lub koleją – dzięki dwukilometrowej grobli, jaka łączy ją z Półwyspem Malajskim. Kiedy załatwimy już nasze interesy, warto przyjrzeć się Singapurowi. Zadziwia on swoich gości kontrastami. Architektura przeszklonych superwieżowców styka się z drewnianymi chińskimi pagodami, w których przybysza odurza aromat tlących się trociczek i ogarnia uczucie całkowitego wyłączenia z codzienności.
Nowoczesność rozjarzonej neonami ulicy zderza się z pieczołowicie pielęgnowaną przyrodą. Przybysza z naszej części świata zachwyci egzotyczny park pełen kwitnących orchidei. Tamtejsze restauracje oferują wszystkie smaki Azji, chociaż gość z Europy lub z Ameryki może korzystać również z menu, do jakiego przywykł u siebie. Singapur jest też swoistym koktajlem ludnościowym. Trzy czwarte jego mieszkańców stanowią Chińczycy, a pozostali to Malajowie, hinduscy Tamilowie oraz Europejczycy. Stąd i języków urzędowych jest aż cztery: chiński, malajski, tamilski oraz angielski, który to – podobnie jak w Indiach – ułatwia porozumienie zarówno między mieszkańcami, jak i przybyszami.
Dni świąteczne
16 kwietnia – początek Hari Raya Puasa (święto hinduskie)
1 maja – Święto Pracy
23 czerwca – początek Hari Raya Haji (święto hinduskie)
24 lipca – Hisra (muzułmański Nowy Rok)
9 sierpnia – Święto Narodowe
Klimat
Tropikalny, równikowy, wilgotny. Ciepło przez cały rok. Latem nagłe ulewne deszcze.
Komunikacja wewnątrz kraju
Kolejowa
Każdego dnia kursuje pięć pociągów między Singapurem a stolicą Malezji – Kuala Lumpur. Pełna klimatyzacja, wagony restauracyjne, sliping. Codziennie też co 15 minut kursują promy z Singapuru do Sentosa. Na sąsiednie wyspy można dostać się statkami lub dżonkami opływającymi wzdłuż wybrzeże.
Singapore Mass Rapid Transit (MRT) uznany jest za jeden z najlepszych na świecie systemów miejskiej komunikacji torowej. Szybka kolej miejska kursuje z częstotliwością od 3 do 8 minut w godzinach 6.00-24.00
Autobusowa
Komunikacja jest niedroga, bilet turystyczny Singapore Explorer
Taksówki
Dostępne są na postojach bądź przed hotelami. Można również wynająć samochód.
Opieka medyczna
Na najwyższym poziomie. Wiele hoteli ma własną służbę lekarską dyżurującą całą dobę.
Nie wymaga się zaświadczenia o szczepieniu przeciw cholerze, ale istnieje tam ryzyko zachorowania zarówno na tę chorobę, jak i na tyfus. Należy więc przedsięwziąć szczególne środki ostrożności. Wskazane jest picie wody wyłącznie mineralnej bądź przegotowanej.
Noclegi
Singapur, miasto chętnie odwiedzane przez turystów, oferuje im zakwaterowanie w wielu różnej klasy hotelach, schroniskach, apartamentach. Wśród nich są też najwyższej klasy, z salonami odnowy biologicznej, basenami, sklepami, centrami biznesowymi.
Kuchnia
W Singapurze zjeść można zarówno na ulicy, jak też w pięciogwiazdkowej restauracji. Są tam lokale serwujące narodowe potrawy ponad 30 różnych kuchni, m.in. chińskiej, hinduskiej, malajskiej, indonezyjskiej, japońskiej, koreańskiej, włoskiej, szwajcarskiej, amerykańskiej, rosyjskiej, francuskiej czy angielskiej.
Najlepsza w opinii znawców jest kuchnia malajska, sławna z używanych przypraw i mleka kokosowego. Popularnym daniem malajskim jest satay – marynowane kurczaki pieczone na rożnie i następnie podawane w sosie orzechowym, z ogórkiem, cebulą i ryżem, beef rendang – wołowina przyprawiona curry w mleku kokosowym.
Imprezy kulturalne
Maj – uroczystości z okazji muzułmańskiego święta Hari Raya Puasa na terenie Geyland Serai
Czerwiec – Singapore Dragon Boat Festival (na cześć poety Qu Yuana), wyścigi łódek udekorowanych smokami i inne rozrywki
1-30 czerwca – Festiwal Sztuki (muzyki, tańca, teatru, baletu i opery)
Sierpień – Festival of the Hungry Ghosts (Chińczycy wierzą, że dusze zmarłych tułają się po ziemi w ósmym miesiącu księżycowym, palą wtedy kadzidła, papierowe pieniądze i ofiarowują jedzenie); w okresie tym odbywają się parady, występy chińskiej opery wayang
9 sierpnia – uroczystości z okazji uzyskania przez Singapur niepodległości, parady uliczne i fajerwerki
Wrzesień – A Mooncake Festival – tradycyjne święto chińskie symbolizujące powstanie Chińczyków przeciwko mongolskiej tyranii (procesje, ogólne zajadanie mooncakes – słodkich ciasteczek)
Rozrywka
Imprezy muzyczne i przedstawienia teatralne odbywają się na ulicach. Bilety do kina i teatru są bardzo tanie. Można się do nich udać do późnych godzin nocnych. Czynne są liczne bary oraz nocne kluby.
Sport
Badminton jest sportem narodowym i gra się w niego przez cały rok. Popularna jest również piłka nożna, tenis, hokej, rugby, golf, jazda konna. Wędkarstwo uprawia się przez cały rok. Istnieje możliwość wynajęcia niedrogo łódki i sprzętu wodnego.
Zakupy
Niskie ceny w singapurskich sklepach zachęcają do robienia zakupów. Szczególnie polecane: chińskie, hinduskie, malajskie i filipińskie antyki, batiki (ręcznie malowane tkaniny), jedwabie, ubrania, perskie i hinduskie dywany, biżuteria, peruki, kamery. W każdą środę, sobotę i niedzielę w Singapore Handicraft Centre (Centrum Rzemiosła) odbywa się bazar nocny Pasar Malam (od południa do późnego wieczora).
Singapur
– Colonia Hart, centrum administracyjne, XIX-wieczna zabudowa w stylu kolonialnym
– Downtown, centrum biznesu z licznymi bankami i biurami dużych firm
– Chinatown, z licznymi świątyniami chińskimi i hinduistycznymi
– rejon Arab Street, zamieszkany przez muzułmanów, z atmosferą wschodniego bazaru
– rejon Serangoon Road, zwany również Małymi Indiami, ze świątyniami hinduistycznymi i buddyjskimi
– rejon Orchard Road, skupisko najelegantszych hoteli i obiektów handlowych
– Muzeum Narodowe i Galeria Sztuki
Ogrody:
– Botaniczny
– Chiński
– Japoński
– Jurang Bird Park zapraszający na „ptasi show”
– ZOO Mandai
– Akwarium Van Kleefa
– Tiger Balm Garden, z kolekcją figur z literatury chińskiej
Sentosa
Wyspa – centrum wypoczynku i rozrywki
– laguna z plażami
– Monorail, jednoszynowa kolejka okrążająca wyspę
– grająca fontanna
– koralarium
– Muzeum Morskie
– Muzeum Figur Woskowych
– kolejka linowa Mt Faber – Jardin Steps – Sentosa, na trasie możliwość podziwiania panoramy miasta