Jak kleić styropian?

Płyty styropianowe są obecnie powszechnie stosowanym materiałem do ocieplania zewnętrznych ścian budynków nowych, jak również tych, które poddawane są remontom czy też różnego rodzaju modernizacjom. Zanim się do tego zabierzemy, powinniśmy wiedzieć, iż najważniejsze jest to, aby wszystkie materiały wykorzystane do ocieplenia budynku były jednego producenta. Wówczas możemy mieć pewność, że wykonana przez nas warstwa izolacji termicznej będzie w pełni spełniała swoje funkcje.

Najczęściej wykonuje się izolację termiczną przy użyciu płyt styropianowych metodą lekką morką. Jak ona wygląda? Jakich zasad powinnyśmy przestrzegać? Oto kilka cennych wskazówek.

Klejenie styropianu krok po kroku

 1. Podłoże: Na samym początku powinniśmy odpowiednio przygotować podłoże, do którego w następnych etapach będziemy przyklejać płyty styropianowe. Podłoże to powinno być równe i nośne, a także suche oraz pozbawione wszelkich zanieczyszczeń, jak kurz czy brud.
 2. Próba przyczepności: Taką próbę powinno się wykonywać zawsze przed położeniem pełnej warstwy płyt styropianowych. Niewielkie kawałki styropianu (10 x 10 cm) należy przykleić w różnych miejscach budynku. Po około trzech dniach należy spróbować oderwać je od podłoża. Jeśli styropian rozerwie się, wówczas mamy pewność, że nośność podłoża jest odpowiednia do rozpoczęcia ocieplania całego budynku. Jeśli natomiast kawałki styropianu odejdą wraz z podłożem, wówczas musimy wykonać usunięcie słabego tynku czy powłok malarskich. Na takie podłoże nie należy kłaść ocieplenia, bowiem warstwa termoizolacyjna nie spełni swoich funkcji. Należy najpierw wyrównać podłoże, uzupełnić uszkodzenia, dobrze wysuszyć i zagruntować.
 3. Zaprawa: Zaprawę klejącą należy rozmieszać z odpowiednią ilością wody w czystym pojemniku. Każdy producent zaprawy klejącej podaje na opakowaniu produktu proporcje wody i zaprawy, których należy przestrzegać. Niezbędne jednak jest uzyskanie odpowiedniej konsystencji zaprawy, dlatego do jej wymieszania z wodą należy użyć wiertarki z odpowiednią końcówką mieszadła. Ważne jest uzyskanie jednolitej konsystencji.
 4. Mocowanie płyt: Pierwszą podstawową zasadą poprawnego klejenia płyt styropianowych jest to, że zaprawę należy nakładać na styropian, nigdy na podłoże. Zaprawa powinna być rozmieszczona na płycie w odpowiedni sposób z zaznaczeniem, iż nie powinna ona wypływać na boczne krawędzie płyt i sklejać tych, które ze sobą sąsiadują. Styropian ma być przyklejony do podłoża, a nie do siebie nawzajem. Najlepiej jest zastosować bardzo popularną metodę punktowo-pasmową. Pasmo zaprawy klejącej nanosimy w postaci ramki dookoła każdej płyty styropianowej w odległości około 3 cm od jej krawędzi. Szerokość pasma zaprawy klejącej powinna mieścić się w granicach 4-6 cm. Wewnątrz ramki z kleju nakładamy punktowo zaprawę. Powinno to być około 10 punktów z zaprawą o średnicy około 10 cm każdy. Tak rozmieszczona na płycie styropianowej zaprawa klejąca będzie wystarczająca do trwałego umocowania na podłożu.
 5. Klejenie: Jeśli już nanieśliśmy zaprawę na płytę styropianową, powinniśmy niezwłocznie przykleić ją do podłoża. Musimy również dość mocno ją docisnąć, aby zaprawa miała czas związać się z podłożem. W ciągu kilkunastu minut połączenie styropianu z podłożem będzie trwałe, bowiem zaprawa klejąca w tym czasie doschnie. Po tym czasie nie wolno już korygować ułożenia płyt, ani ponownie ich dociskać. Jeśli źle przykleimy płytę styropianową, wówczas musimy ją całkiem oderwać, usunąć zaprawę z podłoża, a następnie nałożyć ją na nową płytę i ponownie przykleić.
 6. Układanie płyt: Ocieplając budynek należy pamiętać o prawidłowym układaniu płyt styropianowych. Rozpoczynamy od dołu budynku i idąc rzędami kierujemy się ku górze. Przy pierwszej warstwie płyt warto jest użyć listwy cokołowej w celu jej wypoziomowania. Kolejne rzędy płyt należy układać kaskadowo, a więc w taki sposób, aby wyższy rząd był przesunięty o połowę płyty względem tego, który znajduje się niżej.
 7. Kołkowanie:Jeśli do ocieplenia budynku użyjemy dobrej jakości zaprawy, to możemy być pewni, że nie będziemy musieli dodatkowo zakładać kołków, ponieważ mocowanie styropianu będzie trwałe i stabilne. Jeśli jednak zamierzamy zakładać dodatkowo kołki mocujące, musimy pamiętać o tym, aby robić to nie wcześniej, jak po 2-3 dniach od momentu przyklejenia styropianu. W betonie, bloczkach betonowych i cegle kołki powinny być zakotwiczone na 5 cm, a w gazobetonie, pustakach i keramzytobetonie na 8 cm. Ilość kołków umieszczonych w płytach styropianowych zależna jest od wysokości budynku:
  • Budynek wysokości do 12 metrów: na jednej ścianie kołków powinno być 4 sztuki na 1 metr kwadratowy, przy czym w strefie krawędziowej 6 sztuk na 1 metr kwadratowy
  • Budynek wysokości do 20 metrów: na jednej ścianie kołków powinno być 6 sztuk na 1 metr kwadratowy, przy czym w strefie krawędziowej 8 sztuk na 1 metr kwadratowy
  • Budynek wysokości powyżej 20 metrów: na jednej ścianie kołków powinno być 8 sztuk na 1 metr kwadratowy, przy czym w strefie krawędziowej 12 sztuk na 1 metr kwadratowy.
 8. Szczeliny: Szczeliny, które powstaną pomiędzy sąsiadującymi płytami styropianowymi należy wypełnić styropianem. Nie wolno uzupełniać ich zaprawą murarską, ani też zaprawą klejącą. Wówczas mogą powstać mostki termiczne, które mogą powodować osłabienie warstwy termicznej oraz korozję warstwy elewacyjnej, jak również pojawienie się smug i różnego rodzaju wykwitów.

Metoda ocieplania budynków i klejenia styropianu jest powszechnie stosowana i zalecana na wszystkich budynkach, oprócz tych, które wykonane są z drewna. Stosując się do podanych wyżej zasad, można z powodzeniem wykonać klejenie styropianu samemu. Należy jednak wykonać to starannie, aby i nasze ocieplenie było trwałe i stabilne na długie lata.

Jak kleić styropian? – porady video

Ocieplanie budynku – przyklejanie styropianu – zostało przedstawione na poniższym filmie.


 

Ocieplanie styropianem – film instruktażowy.

Tagi:

 • jak kleic styropian
 • klejenie styropianu
 • jak kleić styropian
[Głosów:0    Średnia:0/5]

2 komentarze

ADD YOUR COMMENT

AGD, urządzenia domowe Bezpieczeństwo w domu Budowa Dekorowanie Meble Ogród Porządki Pozostałe Remont Rośliny, kwiaty Uprawy rolne
15 zaskakujących sposobów wykorzystania wody utlenionej
8 produktów, które masz w domu, ale nigdy nie sądziłaś, że doskonale nadają się do czyszczenia różnych przedmiotów
O materac, na którym śpisz też trzeba dbać. Oto proste sposoby, jak sobie z tym poradzić
Dania główne Desery Drinki i koktajle Gotowanie, pieczenie Kuchnia polska Kuchnie zagraniczne Napoje Owoce i warzywa Pozostałe Przechowywanie żywności Przystawki, zupy, sałatki Wina Zdrowa żywność Zioła i przyprawy
Tych rzeczy nie powinno się przechowywać w lodówce, lepiej znaleźć im inne miejsce w domu
Schudnij o dwa rozmiary dzięki owsiance z nasionami chia!
7 porad dotyczących poprawienia smaku kawy
Biżuteria i dodatki Moda damska Moda dziecięca Moda męska Moda młodzieżowa Pielęgnacja, konserwacja obuwia Pielęgnacja, konserwacja odzieży Pozostałe
Sprawdzone sposoby na odświeżenie i wyczyszczenie srebrnej biżuterii
Sprawdzone sposoby na usunięcie tłustej plamy. Z tymi trikami już nie będziesz mieć z nimi kłopotów
Wstydzisz się odbarwionych skarpetek? Tym sposobem sprawisz, żeby były białe
Małżeństwa Przyjaźń Rozwiązywanie problemów Single Zdrada, niewierność Związek, randki
Jak poradzić sobie z kryzysem małżeńskim?
Jak być sexy, ale nie przesadzić?
Jak wyczytać charakter człowieka z jego ciała?
Bieganie Fitness i siłownia Inne dyscypliny Piłka nożna Pozostałe Rowery Sporty walki Sporty wodne
Dzięki tej japońskiej technice możesz stracić kilka kilogramów niemal natychmiast
Jak pozbyć się tłuszczu z poszczególnych części ciała?
Jak ćwiczyć w kuchni?
Depilacja Kosmetyki Makijaż Perfumy i zapachy Pielęgnacja Pozostałe Skóra Spa Włosy
Zbadaj o swoją szczoteczkę do zębów, dzięki temu unikniesz wielu chorób jamy ustnej
Wyeliminuj żylaki z tymi naturalnymi naparami
Jak zrobić chusteczki toaletowe?
Choroby, dolegliwości, leczenie Ciąża i poród Dieta, żywienie Higiena Medycyna naturalna Nałogi Pierwsza pomoc Pozostałe Profilaktyka Rehabilitacja Seksualność i antykoncepcja Zabiegi i operacje Zdrowe oczy Zdrowe zęby Zdrowie publiczne
7 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o pluskwach, by się ich uchronić
Zbadaj o swoją szczoteczkę do zębów, dzięki temu unikniesz wielu chorób jamy ustnej
Jedz miód, cynamon oraz imbir codziennie i zobacz, co się stanie!