Jak izolować fundamenty?

Izolacja fundamentów to taki etap budowy, na którym nie warto oszczędzać, którego dla dobra budynku lepiej nie lekceważyć. Nieprawidłowo izolowane fundamenty przemarzają, powodują zawilgocenie ścian, a także pojawianie się na nich grzyba.

Warto też wiedzieć, że obecność piwnicy nie ma znaczenia. Źle zaizolowany fundament będzie ciągnął wilgoć z gruntu w każdym z wypadków, źle zareaguje także na ujemne temperatury.

Rodzaje izolacji fundamentów 

Są dwa rodzaje izolacji fundamentów – pionowa oraz pozioma, i każda z nich jest niezbędna do utrzymania fundamentów w prawidłowym stanie. Izolacja pionowa stosowana jest w celu ochrony fundamentu przed napierającą wodą i zalaniem piwnicy, pozioma z kolei oddziela posadowione na fundamentach ściany od gruntu.

Termoizolacja polecana jest zwłaszcza w budynkach posiadających piwnicę – kiedy poziom posadzki będzie się znajdował niżej niż poziom terenu.

Hydroizolacja chroni natomiast budynek przed działaniem wody opadowej oraz gruntowej, stosuje się do niej mineralne lub bitumiczne wyprawy izolacyjne, chłonące wilgoć i zapobiegające zawilgoceniu fundamentów w sytuacji, gdy poziom posadowienia zlokalizowany jest niżej niż poziom wód gruntowych.

Izolowanie fundamentów

Zanim położymy izolację, najpierw, przy użyciu odpowiednich, przeznaczonych do tego celu środków, musimy zagruntować izolowaną powierzchnię i szpachlować ją, co zagwarantuje nam przyczepność tworzywa izolującego do powierzchni muru.

Bitumiczne powłoki należy nakładać w dwóch warstwach  albo szpachlując, albo stosując metodę natrysku, albo metodę ręcznego malowania, na powierzchnię odpowiednio przygotowaną. Przed nałożeniem drugiej warstwy trzeba pamiętać o zachowaniu wymaganego okresu karencji. Grubość warstwy powłoki izolacyjnej zależy od wielu czynników – m.in. stosowanego materiału, technologii itp.

Podczas nakładania powłok izolacyjnych, a także zanim wyschną, musimy zabezpieczyć je przed działaniem promieni słonecznych, mrozu, spiętrzonej wody, przed obciążeniami czy substancjami, które mogą je uszkodzić, th. smary, paliwa, rozpuszczalniki itp.

Jak izolować fundamenty? – porady video

Izolacja obwodowa ścian fundamentów omówiona została na poniższym filmie – zachęcamy do obejrzenia.

2/5 - (1 vote)

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.