Jak murować komin?

Komin to jedna z najbardziej obciążonych części każdego domu, ważne jest więc, aby była stabilna, odporna na wysoką temperaturę i wymurowana w odpowiedni sposób, najlepiej przez fachowca.

Dzisiaj mamy kilka wskazówek, o których warto pamiętać, gdy muruje się komin.

 

Metody murowania komina

Są dwie drogi murowania komina – może on być elementem ścian nośnych domu, może również stanowić konstrukcję samonośną. Musi mieć kilka niezbędnych elementów. Są to:

  • fundament,
  • trzon,
  • wlot,
  • czapka kominowa,
  • obróbki blacharskie.

Fundament komina buduje się najczęściej w kształcie prostopadłościanu o wysokości 30 cm, z kamieni lub cegieł palonych, z otuliną zbrojenia głównego od 5 do 7 cm – w zależności od tego, czy posiada on izolację, czy nie.

Trzon komina muruje się, używając cegły i odpowiednio do niej dobranej zaprawy. Najpierw łączy się cegły z zaprawą, potem wykonuje się spoinowanie, które można zacząć nie wcześniej, niż 7 dni po zakończeniu murowania. Minimalne wymiary przewodów kominowych powinny wynosić 14 na 14 cm, jeżeli komin będzie wyższy, będzie często eksploatowany, warto zdecydować się na większy przekrój – nawet 20 na 20 cm. Ważne, aby przewody miały kształt kwadratu lub prostokąta, w którym stosunek boków będzie wynosił 2:3.

Komin o konstrukcji samonośnej powinien zostać oddylatowany od stropu, komin stanowiący fragment ściany nośnej można natomiast wykorzystać jako podporę dla belek stropowych na ściankach grubości pół cegły, pod warunkiem jednak, że odpowiednio wcześnie dokonane zostały obliczenia statyczne. Gdy wychodzimy z kominem ponad dach, konieczne jest, aby zrobić to na wysokość, która zapewni odpowiedni ciąg – wszystko zależy od kąta nachylenia dachu oraz tego, jakim pokryty jest on materiałem (w przypadku mniejszego kąta nachylenia dachu i łatwopalnych materiałów pokrywających dach wyloty przewodów należy umiejscowić ponad poziomem kalenicy domu – minimum 60 cm, w przypadku pokrycia dachu materiałami trudnopalnymi wyloty przewodów mogą się znaleźć 30 cm pod powierzchnią dachu).

Czapka kominowa, najczęściej wykonana z betonu, uzbrojona prętami stalowymi, zakładana jest na samym końcu i ma na celu chronienie komina przed opadami atmosferycznymi. Zakłada się ją na izolacji z papy asfaltowej, często stosując także nasadę kominową, poprawiającą ciąg komina.

komin

Jak murować komin? – porady video

Film instruktażowy, ilustrujący jak murować komin – część 1.

 

Film instruktażowy, ilustrujący jak murować komin – część 2.

1/5 - (1 vote)

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.