Wizyt u lekarza czy pobytów w szpitalu nie lubi chyba nikt. Gdy coś się dzieje z naszym zdrowiem, chcemy jak najszybciej poznać właściwą diagnozę i rozpocząć leczenie, aby odzyskać wewnętrzny spokój i dobre samopoczucie.
Niejednokrotnie jednak do właściwego zdiagnozowania stanu zdrowia, a także do podjęcia odpowiedniego leczenia niezbędny jest szereg badań. Wiele z nich stanowi dla nas często niewiadomą, gdyż nie wykonujemy ich często. Ważne jednak, aby odpowiednio wcześnie dowiedzieć się, w jaki sposób należy się do danego badania przygotować. Dzięki temu uzyskane wyniki będą jak najbardziej wiarygodne i w pełni oddadzą rzeczywisty stan naszego zdrowia.
USG brzucha
Do badań, których nie wykonuje się często, a które wymagają przestrzegania kilku ważnych reguł, należy USG brzucha.
W czasie tego badania ocenie podlegają:
- pęcherzyk żółciowy,
- PŻW (przewód żółciowy wspólny),
- narządy miąższowe tj. wątroba, śledzona, trzustka, nerki,
- pęcherz moczowy,
- przestrzeń zaotrzewnowa/okołoaortalna.
Przygotowanie do USG brzucha
Poniżej przedstawiamy kilka najistotniejszych zasad, o których należy pamiętać, wybierając się na USG brzucha.
- Na badanie USG brzucha powinniśmy się zgłosić na czczo lub co najmniej 6 godzin po ostatnim, lekkim posiłku. Wyjątek stanowią osoby chore na cukrzycę, które nie muszą być na czczo.
- Nie powinniśmy przynajmniej przez 6 godzin nic pić (wyjątek stanowi niegazowana woda mineralna), a także palić papierosów.
- Dzień przed badaniem najlepiej spożyjmy lekką, płynną kolację – zrezygnujmy natomiast z posiłków smażonych, ciężkostrawnych.
- Jeżeli stale przyjmujemy jakieś leki, zażyjmy je tak jak zwykle, popijając niewielką ilością wody.
- Osoby cierpiące na wzdęcia powinny przed badaniem przyjąć Espumisan – 2 razy po 4 kapsułki w odstępie 2-4 godzin. Pomoże to pozbyć się nadmiernej ilości gazów z jelit i ułatwi postawienie właściwej diagnozy.
- Osoby mające problem z wypróżnieniem powinny przyjąć łagodne środki przeczyszczające – przed USG brzucha konieczne jest bowiem dokładne wypróżnienie się.
Tagi:
- usg brzucha
- jak przygotować się do usg brzucha
- PRZYGOTOWANIE DO USG BRZUCHA
- jak sie przygotować do usg brzucha
- jak przygotowac sie do usg
- usg brzucha przygotowanie
- jak przygotowac sie do usg jamy brzusznej
- JAK SIE PRZYGOTOWAC DO USG JAMY BRZUSZNEJ
- jak przygotować się do badania usg brzucha
- badanie usg brzucha