Jak się robi bronchoskopię?

płuca

Jak się robi bronchoskopię?

Bronchoskopia jest badaniem wykonywanym w celu diagnostyki problemów z płucami. Wykonuje się ją wtedy, gdy badanie RTG płuc i śródpiersia wykaże zmiany, ewentualnie wówczas, gdy chory cierpi na nawracające zapalenia płuc, boryka się z krwiopluciem, kaszlem o nieustalonej przyczynie, płynem w jamie opłucnej czy gdy zdiagnozowano u niego guza płuca.

Bronchoskopia polega na wprowadzeniu do krtani osoby badanej urządzenia zwanego bronchoskopem. Jest to sztywna rura, zakończona układem optycznym.

Po co wykonuje się bronchoskopię?

Bronchoskopia jest badaniem wykonywanym w celu zdiagnozowania zmian w płucach, tchawicy czy oskrzelach, a także aby zdiagnozować umiejscowienie guza. Dzięki bronchoskopii możliwe jest pobranie fragmentu tkanki czy plwociny, aby poddać go badaniu histopatologicznemu albo bakteriologicznemu.

Jak przygotować się do bronchoskopii?

Przygotowując się do bronchoskopii, należy pamiętać o tym, iż dobę przed badaniem nie powinno się palić, a około 4 godziny wcześniej – ani jeść, ani pić.

Na czas zabiegu znieczula się krtań, podaje się pacjentowi leki uspokajające, a także atropinę, która minimalizuje ryzyko skurczu krtani oraz zwolnienia akcji serca.

Trzeba liczyć się z tym, iż bronchoskopia nie jest przyjemnym badaniem, i przygotować się na ból. Po badaniu pacjenta poddaje się obserwacji. W sytuacji, gdy pobierana była tkanka płucna, bezwzględnie należy wykonać prześwietlenie płuc, aby wykluczyć ewentualne powikłania.

Jakie są przeciwwskazania do wykonywania bronchoskopii?

Bronchoskopii nie wolno wykonywać, gdy pacjent cierpi na ciężką niewydolność serca, jest świeżo po zawale lub cierpi z powodu ciężkiej niewydolności oddechowej.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.