Jak pozbyć się znamion ze skóry?

znamiona skórne

Jak pozbyć się znamion ze skóry?

Na usuwanie wszelkich zmian najlepiej zdecydować się jesienią lub zimą, gdy za oknem nie szaleją jeszcze mrozy. Słońce słabiej świeci, niż latem, dlatego po zabiegu skóra nie jest narażona na przebarwienia.

Wiele znamion można usunąć ze skóry, nie pozostawiając żadnych śladów.

Naczyniaki rubinowe

Pojawiają się wtedy, gdy na skórze zauważamy różowe, fioletowe, czerwone lub nawet granatowe plamy lub grudki. Powstają na skutek nieprawidłowo rozszerzających się naczyń krwionośnych. Najczęściej dotykają pań po 30 roku życia. Choć nie są niebezpieczne dla zdrowia i życia, to jednak powodują olbrzymi dyskomfort z uwagi na nieestetyczny wygląd. Są sposoby na ich usunięcie. Może to być elektrokoagulacja czy laseroterapia. Do najnowocześniejszych urządzeń należy laser z głowicą MaxG. Po przyłożeniu do skóry emituje wiązkę światła, która namierza zmianę i ją usuwa. Już po kilkunastu minutach naczyniak ciemnieje, a po kilku tygodniach sam odpada. Tylko w niektórych przypadkach zabieg należy powtarzać. Po naświetlaniu można odczuwać delikatne pieczenie, które utrzymuje się około doby.

Przeciwwskazaniem do zastosowania tej metody jest ciąża, padaczka oraz przyjmowanie niektórych leków czy ziół.

Jeżeli zamierzamy poddać się laseroterapii, nie należy przedtem wystawiać skóry na słońce lub korzystać z solarium.

Prosaki

Wyglądają jak pojedyncze maleńkie ziarenka kaszy. Są to białe lub żółte kuliste torbiele, które pojawiają się zwykle w okolicy powiek, skroni czy na policzkach. Tworzą się, gdy wokół ujścia gruczołu łojowego zalega wydzielina łojowa. Żeby oczyścić twarz z takich torbielek, zazwyczaj należy poddać się u dermatologa złuszczającemu peelingowi chemicznemu z zastosowaniem kwasu pirogronowego. Potem lekarz usuwa je mechanicznie lub za pomocą elektrokoagulacji.

Niektórzy próbują pozbyć się prusaków nakłuwając je igłą. To nie jest dobra metoda. Zwykle kończy się niepowodzeniem, a przy okazji może dojść do powstania razy, zakażenia, a nawet blizny.

Włókniaki

To łagodne zmiany, jednak lepiej się ich pozbyć. To grudkowate narośle, niekiedy małe jak ziarenka piasku, czasem wydłużone, zawieszone na nitkowatym kawałku skóry. Ich powstawaniu sprzyja wilgoć i podrażnienia. Najczęściej pojawiają się pod pachami, bo sprzyja im pocenie się, lub na szyi, gdy skóra jest drażniona, np. przez łańcuszek. Mogą też tworzyć się na dekolcie czy powiece. Same nie znikną, konieczna jest interwencja dermatologa. Małe łatwo usunąć za pomocą elektrokoagulacji. Duże, nawet kilkucentymetrowe, likwiduje się za pomocą skalpela albo lasera. Aby po zabiegu nie doszło do zanieczyszczenia powstałej ranki, do czasu jej zagojenia należy stosować opatrunki i maści, które odkażają skórę i ją regenerują.

Nie zaleca się samodzielnych prób usuwania włókniaków, przez podwiązywanie ich nitką, aby uschły i same odpadły. Może to doprowadzić do stanu zapalnego.

znamięKurzajki

Inaczej określane jako brodawki zwykłe. Za ich powstawanie odpowiada wirus brodawczaka ludzkiego. Można się nim zarazić przez bezpośredni kontakt, ale też na basenie czy w saunie. Wtedy na skórze rąk i stóp pojawiają się pojedynczo lub w grupach małe szarożółte lub brązowe grudki. Czasami bolą, ale też i szpecą. Niekiedy kurzajki same znikają po 6-12 miesiącach. Bywa też i tak, że narośle rozsiewa się i jest ich coraz więcej. Dlatego należy pójść z nimi do dermatologa.

Lekarz może zaproponować wymrażanie, elektrokoagulację lub usunięcie za pomocą łyżeczki dermatologicznej. Podczas zabiegu kriochirurgicznego przez kilkanaście sekund brodawkę poddaje się działaniu niskiej temperatury. Zabieg jest bezbolesny, choć bezpośrednio po nim może pojawić się pieczenie.

Z kolei elektrokoagulacja polega na ścięciu brodawki za pomocą prądu elektrycznego. Dermatolog może zalecić smarowanie brodawek maścią z kwasem salicylowym czy retinolem albo przyłożenie do zmiany plastra nasączonego tymi substancjami. Najbardziej oporne kurzajki likwiduje się chirurgicznie, przy użyciu łyżeczki dermatologicznej.

Oceń

Tagi:

  • ocet jabłkowy na włókniaki
  • ocet jablkowy na wlokniaki
  • Jak Pozbyć Się Włókniaków

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.