7 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o pluskwach, by się ich uchronić

Kiedy w Twoim domu pojawią się pluskwy, jak w każdej sytuacji, najlepszym atakiem jest dobra obrona. Ważne jest też, by dobrze zrozumieć zagrożenie, jakim są pluskwy i zarówno ich unikać, jak i przeciwdziałać im, by nie doprowadziły do jakiegoś zakażenia. Oto główne fakty, które trzeba wiedzieć o pluskwach.

 

 

 

1. Pluskiew nie obchodzi, jak czysty i bogaty jesteś

Popularne stereotypy nie są prawdziwe, pluskwy nie ograniczają się do obszarów biednych i brudnych. Mają ułatwiony dostęp kiedy jest wielu ludzi, a więc każdy, kto mieszka w gęsto zaludnionym budynku – czy to w akademiku, schronisku czy hotelu wysokiej klasy – jest zagrożony, a regularne sprzątanie pluskiew w ogóle nie odstrasza.

2. Pluskwa może żyć na dowolnym meblu…

Pluskwy mogą żyć na każdej powierzchni, nie ograniczają się nawet do walizek, krzeseł, lekkich płyt rozdzielczych i balustrad. Mogą żyć nawet na suficie.

3. … ale nie żyje na ciałach ludzi

Pluskwa domowa gryzie, ale w odróżnieniu od wszy i kleszczy, nie zamieszkuje na ciele człowieka. Ponieważ ciepło przeszkadza pluskwom, unikają one odzieży i bycia blisko naszych ciał, szukając chłodniejszych obszarów, takich jak nasze plecaki, bagaż czy buty. Jeśli obawiasz się, że przez to możesz je przenieść w inne miejsce, sprawdź te rzeczy bardzo dokładnie.

4. Mogą wyjść i gryźć w dowolnym momencie

Chociaż owady te zazwyczaj prowadzą nocny tryb życia, nie znaczy to, że w innych porach nie powinniśmy się nimi martwić. Nie oznacza to też z całą pewnością, że można je „straszyć” poprzez włączenie światła. Potrzeba jedzenia przesłania pluskwom wszystko, więc jeśli są głodne, zaczynają gryźć.

5. Nie przenoszą chorób

Boisz się tych niepokojących, swędzących ugryzień? Nie przejmuj się, na pewno niczego od nich nie złapiesz. Pluskwa domowa może powodować bezsenność i zakażenia związane z ukąszeniami, ale owady te nie przenoszą chorób w taki sposób jak inne gryzące robaki.

6. Nie są nieśmiertelne…

Jedyną rzeczą, jaką pluskwy łączy z mitycznymi wampirami, jest spożywanie krwi, a nie nieśmiertelność. Ogólnie rzecz biorąc, mogą one przetrwać tylko przez około dwa do trzech miesięcy bez posiłku, a nie rok, jak się powszechnie uważa. Jednakże, jeśli ich środowisko jest bardzo chłodne, metabolizm tych zimnokrwistych stworzeń może spowolnić i wydłużyć ich żywotność nawet do roku, co prawdopodobnie zapoczątkowało tę plotkę.

7. …i nie mogą latać

Dzięki Bogu.

Jest jeszcze wiele ważnych rzeczy do nauczenia się o pluskwach. Jeśli znajdziesz je w swoim otoczeniu, zachowaj spokój i jak najszybciej zadzwoń po profesjonalnego eksterminatora.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.