Jak nałożyć pastę na procesor?

W wypadku wymiany procesora lub radiatora nakładanego na procesor, należy również wymienić pastę termoprzewodzącą. Pasta taka jest używana w celu lepszego odprowadzania ciepła wydzielanego przez procesor.

Doskonale wypełnia mikro szczeliny w radiatorze i metalowej płytce procesora, przez co znacznie zwiększa powierzchnie styku powodując lepsze odprowadzania ciepła, a co za tym idzie lepsze chłodzenie.

procesor2

Nakładanie pasty na procesor krok po kroku

Aby poprawnie nałożyć pastę, należy wykonać kilka czynności:

  1. Dokładnie oczyścić procesor i radiator z resztek starej pasty. Najlepiej używać do tego alkoholu izopropylowego lub acetonu. Oba preparaty powinniśmy bez większych problemów zakupić w sklepach z częściami elektronicznymi lub w serwisach komputerowych. Czyścić należy używając szmatki, która nie zostawi nam włókien na procesorze, najlepiej bawełnianej, miękkiej.
  2. Po wyschnięciu procesora i radiatora nakładamy pastę. Są różne sposoby rozprowadzania pasty po procesorze, jedni robią to kartą kredytową, inni linijka. Jeszcze inni na przykład palcem – nie ma lepszego lub gorszego sposobu, ważna w tym wypadku jest raczej dokładność niż sam sposób. Pastę należy rozprowadzić równomiernie nie nakładając jej zbyt wiele, gdyż zbyt duża jej ilość utrudni przewodzenie ciepła zamiast ułatwić. Wystarcza zazwyczaj kropla pasty wielkości mniej więcej ziarna grochu równomiernie rozprowadzona po procesorze. Radzi się raczej używać dobrych (a tym samym droższych) past termoprzewodzących, niż tych z niższej półki cenowej.
  3. Po nałożeniu pasty i jej równomiernym rozprowadzeniu nakładamy radiator i zaciskamy zaciski powodując dokładny styk radiatora z procesorem.

Cała czynność wymiany pasty nie powinna nam zająć wiele czasu, a możemy ją wykonać samodzielnie oszczędzając w ten sposób na opłacie dla serwisanta. Nie jest to zadanie wymagające szczególnie wielkiej wiedzy czy umiejętności, stosunkowo proste, wymagające z naszej strony jedynie staranności i dokładności.

1.5/5 - (8 votes)

One Response

  1. Piotr 11 września 2021

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.