O czym warto wiedzieć, wybierając się do Kenii?

Tam, gdzie Wielki Rów Wschodni rozcina Białe Wzgórza, a krajobraz wyżynny urozmaicają ośnieżone masywy wulkanów, gdzie rozlewa swe wody Jezioro Wiktorii, z którego bierze początek Nil – tam leży Kenia. Ten typowy kraj Czarnej Afryki od dawien dawna zamieszkują plemiona Kamba i Kikuju, Somolowów i Masajów, których członkowie nie godzą się na fotografowanie, bowiem sądzą, że w ten sposób odbiera im się duszę. Wszystko inne w Kenii – wspaniałe rozległe pejzaże, egzotyczna roślinność, a przede wszystkim dzikie zwierzęta – jest dla fotografującego turysty dostępne.

Łowy z obiektywem – bezkrwawe safari – są specjalnością tego kraju, w którym dość dobrze rozwinięta sieć dróg umożliwia dotarcie do najbardziej odległych regionów. Wyspą w morzu Czarnej Afryki jawi się stołeczne i kosmopolityczne Nairobi, założone w 1899 roku jako osiedle budowniczych linii kolejowej, dzisiaj jedna z najwspanialszych metropolii afrykańskich. Luksusowe hotele, banki, sprawna telekomunikacja i wszelkie możliwe usługi czynią Kenię krajem nowoczesnym. Tam ma swoją siedzibę sekretariat Programu Ochrony Środowiska ONZ oraz działa Światowy Fundusz Dzikiej Fauny, słynny Word Wildlife Fund. O tym, że głoszone w obronie przyrody hasła nie rozmijają się z życiem świadczy obowiązujący w tym kraju surowy zakaz nabywania w celu wywozu wszelkich wyrobów z kości słoniowej, skór zwierzęcych i wypchanych zwierząt. Tak więc wybierając się dziś do Kenii, strzelbę należy zamienić na aparat fotograficzny lub kamerę wideo. I to jest jeden z wielu względów, dla których obfitująca w atrakcje turystyczne Kenia wzbudza naszą nie tylko ciekawość, ale i sympatię.

Informacje praktyczne

Dni świąteczne

1 maja – Święto Pracy
1 czerwca – Święto Madaraka

Klimat

Na wybrzeżu klimat tropikalny. Występują również monsuny. W części środkowej kraju klimat gorący, suchy. W górach nieco chłodniej. W Nairobi łagodnie, ciepło przez cały rok. W okolicach Jeziora Wiktorii są bardzo wysokie temperatury oraz rzadko występujące, lecz obfite opady.
W czerwcu i lipcu wskazana jest nieco cieplejsza odzież.

Komunikacja wewnątrz kraju

Lotnicza

Kenya Airways utrzymują połączenia krajowe między Mombasą, Malindi, Lamu Island, Kisumu (nad Jeziorem Wiktorii). Prywatne linie Caspair obsługują mniejsza miasta.

Wodna
Statki kursują regularnie między Mombasą, Malindi i Lamu

Kolejowa
Kenya Railways Corporation utrzymuje połączenia kolejowe z Nairobi do Mombasy i Kisumu. Pociągi mają trzy klasy. Podróż z Nairobi do Mombasy trwa około 14 godzin.

Autobusowa
Sieć dalekobieżnych połączeń autobusowych uzupełniają kursy minibusów/Matatu. Ceny biletów Matatu są podobne do autobusowych, jednak autobusy są bezpieczniejszym środkiem transportu.

Komunikacja publiczna

W Nairobi działa sprawna komunikacja autobusowa. Bilety sprzedawane są przez konduktora. Kursują również Matatu – lekkie samochody typu pick-up i minibusy dla 12-25 osób. Można też skorzystać z „dalekobieżnych” taksówek, które zabierają 7 pasażerów i jeżdżą na trasie między stolicą a Mombasą i Nakuru.
Samochody z kierowcą lub bez można wynająć w wielu agencjach w Nairobi, Mombasie i Malindi. Ceny nie są wysokie.

Drogi

Dość dobre, głównie w południowo-zachodniej części kraju. Ruch lewostronny. Należy zachować szczególną ostrożność na drogach gorszych, które podczas pory deszczowej mogą stać się nieprzejezdne. Stacje benzynowe znajdują się przy większości głównych dróg.

Opieka medyczna

Świadectwo szczepienia przeciwko cholerze nie jest wymagane przy wjeździe do Kenii, ale bezpieczniej jest się wcześniej zaszczepić. Malaria występuje przez cały rok. Najlepiej jest przyjmować tabletki przeciwko malarii już na dwa tygodnie przed wyjazdem do Kenii i zażywać je jeszcze około 4 tygodni po powrocie. Zaleca się picie tylko przegotowanej wody. Niewskazane jest pływanie w otwartych akwenach ze względu na bilharzię. W Kenii działa Lotnicza Służba Medyczna/East African Flying Doctor Services, z którą współpracują specjalne sekcje turystyczne.

Noclegi

Hotele

Dużo hoteli w Nairobi ma standard międzynarodowy. Budynki wielu z nich zachowały styl kolonialny. Nie brakuje również tanich hoteli. Możliwość wynajęcia apartamentów, willi i kwater prywatnych.

Schroniska młodzieżowe
Znajdują się w głównych miastach.

Kempingi

W Kenii nie ma ograniczeń biwakowania. Turyści powinni jednak pamiętać, że miejsca odosobnione mogą być bardzo niebezpieczne ze względu na dzikie zwierzęta i zdarzające się niekiedy napady rabunkowe. Listę licencjonowanych pól kempingowych można uzyskać w biurach podróży.

Kuchnia

Wiele restauracji serwuje dania narodowych kuchni: indyjskiej, chińskiej, włoskiej, francuskiej, japońskiej, koreańskiej, hiszpańskiej czy angielskiej. Tradycyjne potrawy lokalne przyrządza się z wołowiny, wieprzowiny, kurcząt lub baraniny. W niektórych restauracjach można zjeść stek z bawołu przyrządzany w miejscowych alkoholach, z dodatkiem jagód oraz miodu i śmietany. Na deser podaje się chai – herbatę gotowaną z mlekiem i cukrem oraz mandazi – pączki. W Kenii pija się kenya Gold – likier kawowy, uki – piwo z miodem oraz wódkę z kukurydzy.

Imprezy kulturalne

Marzec – kwiecień – w okresie Świąt Wielkanocnych organizowane jest Safari Kenijskie
Wrzesień – październik – Nairobi International Show (patronat sprawuj Kenijska Organizacja Rolnicza)

Rozrywki

Wiele hoteli organizuje dancingi lub dyskoteki. W Nairobi jest wiele kin. W repertuarze głównie filmy europejskie i amerykańskie.

Sport

Przy korzystaniu z kortów tenisowych, boisk do squasha, basenów czy pól golfowych dobrze jest legitymować się czasowym członkostwem miejscowych klubów sportowych. Na wybrzeżu są dobre warunki do uprawiania sportów wodnych – żeglowania, pływania, surfingu. Bardzo popularne są połowy pstrągów. Kluby wędkarskie nad jeziorami Baringo, Naivasha i Turkana prowadzą wypożyczalnie łodzi i wędek

Zakupy

Tradycyjne ubiory plemion Khanga, Kitenge i Kikoi można kupić w Nairobi na targu przy ulicy Bishara oraz w Mombasie. Młodzi członkowie plemion Kamba i Masajów sprzedają swoje rzeźby na plażach południowego wybrzeża.
Handel pamiątkami ze skóry i kości słoniowej jest zabroniony i nie wolno ich kupować.

 

Co zwiedzać?

Nairobi – Zielone miasto w słońcu

– Centrum Konferencyjne
– Kenijskie Muzeum Narodowe (zbiory etnograficzne)
– Park Węża – terraria z wężami wschodnioafrykańskimi oraz z innych części świata
– skansen – tradycyjne chaty, spichlerze oraz narzędzia różnych plemion (w pobliżu Parku Węża)
– Park Narodowy (8 kilometrów od Nairobi), pierwszy park narodowy w Kenii

nairobi

Okolice:
– Jezioro Naivasha, siedlisko wielu gatunków ptaków

Nakuru

– Park Narodowy Jeziora Nakuru, siedlisko różnych gatunków ptaków, między innymi różowych flamingów

Okolice:
– Krater Menengai, wygasły wulkan
– Jezioro Baringo

Kisumu nad Jeziorem Wiktorii
– centrum handlowe

Park Narodowy Góry Eigon

Mombasa

Drugie co do wielkości miasto Kenii

– Stare Miasto, zabudowa nosząca cechy architektury arabskiej
– Fort Jezusa, zbudowany przez Portugalczyków w XVI wieku, obecnie muzeum
– ulica Biashara, miejsce zakupu strojów kikoi i khanga

Wyspa Lamu

– wspaniałe plaże
– stare domy arabskie
– bazary

Parki narodowe:
Morski w Malindi i Watamu – możliwość nurkowania oraz oglądania flory i fauny morskiej przez szklane dna łodzi
Gedi – dobrze zachowane ruiny XIII-wiecznego miasteczka
Aberdare – słonie, rzadkie gatunki antylop: bongo oraz dik-dik, lwy i małpy
Amboseli – widok na Kilimandżaro
Rezerwat Masai Mara – słonie, gazele, zebry, antylopy
Meru – jedyna w Kenii kolonia nosorożców białych
Tsavo – park w części tylko otwarty dla turystów
Góry Kenijskie – najwyższy szczyt liczy 5000 metrów, śnieg w partiach szczytowych prawie przez cały rok – ostatnie legowiska czarnego leoparda
Tamburu – obszary półpustynne, rzadka możliwość zobaczenia oryksa i zebry Grevy’ego

oryks

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.