Gdzie na majówkę?

Po stanowczo zbyt długiej zimie teraz nadszedł czas na wypoczynek. Jednak w innej odsłonie, takiej nieco bardziej aktywnej. Dlatego spakuj do walizki tylko to, co najbardziej potrzebujesz i ruszaj w drogę. Polska naprawdę jest pięknym krajem.

W tym roku majówka wypada nadzwyczaj przyjemnie. Wystarczy trzy dni urlopu, aby cieszyć się aż dziewięciodniowym wypoczynkiem, czyż to nie wspaniałe?

Urlop solo

Świnoujście jest bardzo modnym kurortem dla osób ceniących aktywny wypoczynek. Miasto zyskało sławę nawet u naszych zachodnich sąsiadów, a dokładnie w Berlinie. To właśnie tu rusza festiwal w Krainie 44 wysp, a w nim koncerty, przedstawienia teatralne. Wieczorem zaś można poćwiczyć i pobiegać, gdyż 3 maja rusza tu bieg na trzy mile morskie, a więc 5559 metrów.

Puszcza Romincka jest propozycją dla osób pragnących odpocząć od miasta. Na Mazurach Garbatych można wędrować, jeździć konno i na rowerze. Wśród urokliwych tras można podziwiać piękną roślinność i oddychać świeżym powietrzem. Na dłużej warto zatrzymać się w Gołdapi, jest tu znane uzdrowisko, do którego niegdyś przyjeżdżał Emmanuel Kant. Niedaleko jest trójstyk granic, miejsce gdzie łączą się granice Polski, Litwy i Obwodu Kaliningradzkiego.

Ponidzie oferuje nam niezapomniany relaks na spływie kajakowym. To właśnie w maju jest tu najpiękniej. Wśród kwitnących kwiatów, słońce odbija się od gipsowych skał. A na łąkach w okolicy Nidy pasą się polskie araby. Podczas spływu można podziwiać ruiny zamku w Mokrsku oraz fortalicję rycerską w Sobkowie. Nie można przegapić rezerwatu przyrody Skowronno i Chroberz oraz Pińczów, który kiedyś był uznawany za ośrodek naukowy i kulturalny. To tutaj bywał Mikołaj Rej czy Hugo Kołłątaj. Na Ponidziu zobaczyć można wiele okazów roślinności stepowej.

Urlop z rodziną

Wyjeżdżając na urlop z rodziną, warto pomyśleć o wyprawie w okolice Gór Świętokrzyskich. Dzieciaki czują się jak odkrywcy niczym mali Indiana Jones. W szczególności jeśli pokaże im się ślady tetrapoda w rezerwacie Zachełmie. A chwile spędzone w pobliskim Jura Parku w Bałtowie na długo zapadną w pamięci. To tutaj zobaczą ślady dinozaurów i poznają tajemnice oraz zwyczaje w parku z modelami prehistorycznych gadów o naturalnych rozmiarach. Oprócz dinozaurów, są tu również wielbłądy, lamy czy alpaki, jak również dziki i żubry.

Planując trasę wycieczki warto zahaczyć o niedawno otwarty Świętokrzyski Szlak Archeologiczno-Geologiczny, który łączy najbardziej interesujące punkty na mapie regionu i umożliwia zobaczenie tego, co dotąd było nam znane jedynie z książek, a więc dąb Bartek w Zagnańsku czy gołoborze na Łysej Górze. A w Jędrzejowie można powędrować szlakiem Cystersów.

Urlop w Gdyni zagwarantuje Wam pobyt na wszystkich ważnych dla Trójmiasta atrakcji. Kierując się na sopocką promenadę można dojechać do Sopotu. Poza znanym na całą Polskę „monciaka” to nadal XIX wieczne uzdrowisko, które ściąga co roku całą rzeszę kuracjuszy. Wracając warto wstąpić do centrum Gdyni – ul.10 lutego i Jana Pawła II. To tu dostępne są cuda modernizmu z lat 30., kiedy Gdynia była oknem na świat.

Dolny Śląsk kojarzy nam się z Doliną Pałąców i Ogrodów, gdzie pośród zamków możemy poznawać rozmaite historie i lokalną białą damę. W każdym pałacu jest jakaś niespodzianka. Nie można pominąć Szklarskiej Poręby, to właśnie tu 2 maja odbywa się Śnieżna Majówka. Ostatnia szansa, aby móc poruszać się na biegówkach. A w Kamiennej Górze rusza widowiskowy rajd pojazdów militarnych i odbędą się dwie bitwy pancerne. Mężczyźni będą cali w skowronkach mogąc być w tym miejscu.

Urlop we dwoje

Jeśli masz ochotę na wędrówki i wycieczki rowerowe, to koniecznie musisz udać się do Krainy Lessowych Wąwozów. Nałęczów i Kazimierz Dolny obfituje w tego rodzaju atrakcje. Nie każdy wie, że jest to największe w Europie skupisko zalesionych jarów, które przecinają łagodne wzgórza. Dlatego to świetne miejsce na piesze wędrówki czy rowerowe zjazdy. W dniach 1-3 maja w Nałęczowie odbędzie się Festyn Majowy z koncertem muzyki klasycznej.

Krynica Górska wielu osobom kojarzy się z sanatorium, w którym kuracjusze piją najmocniejszą w Europie wodę zdrojową – sławnego Zubera ze zdroju Jana o mocnym, charakterystycznym smaku i zapachu. W Beskidach 2 maja odbędzie się II Festiwal Jazzowy, gdzie po skończonym koncercie będzie można wsiąść do gondolowej kolejki, która zawiezie nas wprost na szczyt Jaworzyny.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.