Jak poradzić sobie z nieśmiałością?

nieśmiałość

Jak poradzić sobie z nieśmiałością?

Choć to wielu spraw podchodzisz bardzo ochoczo i z wielkim zapałem, to jednak nieśmiałość skutecznie Cię w tym hamuje. Wieczory spędzasz w domu, nie prosisz szefa o podwyżkę ani nie szukasz nowego lokum. W końcu prędzej czy później dojdziesz do wniosku, że przez nieśmiałość wiele rzeczy straciłaś.

I stracisz, jeśli tego w sobie nie zmienisz!

Mocne strony

Nieśmiałość najczęściej idzie pod rękę z niską samooceną i poczuciem własnej wartości. Mimo, że doskonale zdajesz sobie sprawę, że każdy ma wady i zalety, to u siebie skutecznie dostrzegasz tylko wady. Czas zacząć patrzeć mniej krytycznie na siebie i poszukać w sobie mocnych stron. Weź kartkę papieru i długopis i pomyśl, jakie masz zalety, w czym jesteś lepsza od innych. Mogą to być zarówno cechy charakteru, wyglądu, jak i umiejętności. Mogą to być ładne oczy, ale również ukończone kursy czy szkolenia. Sięgnij pamięcią do ostatnich tygodni i zastanów się, jakie komplementy usłyszałaś pod swoim adresem. Zapisz je na kartce i głośno czytaj. Zawsze miej kartkę pod ręką, gdy czeka Cię trudny dzień, gdy wstaniesz lewą nogą i widzisz w sobie same niedoskonałości. Czytaj je głośno i wyraźnie, powstrzymując się od podważania ich słuszności. Potrzebujesz czasu, aby w to uwierzyć, w końcu nie od razu Rzym zbudowano.

Makijaż

Jeśli targa Tobą strach, np. przed ważną konferencją czy prezentacją, wówczas reakcja Twojego organizmu jest natychmiastowa. Trzęsą Ci się ręce, drży głos, pocą się dłonie, oblewa Cię zimny pot. A gdy boisz się, że inni mogą to w Tobie dostrzec, Twoje zdenerwowanie staje się coraz większe. Dlatego podejdź do sprawy sprytnie i postaraj się oszukać naturę. Udaj się do drogerii i kup sobie dobry podkład, z umiarem stosuj róż na policzki, zaopatrz się w dobry jakościowo antyperspirant. W kieszeni miej pod rękę chusteczkę, którą w razie potrzeby wytrzesz pot. Rankiem zaparz sobie melisę, która ukoi Twoje zszargane nerwy i wyciszy. Kontroluj oddech, postaraj się oddychać spokojnie, powoli i miarowo.

Stań przed lustrem

Onieśmielające dla osób wstydliwych jest pokazanie się na forum, gdy wszystkie oczy są zwrócone właśnie na nią. W panikę można wpaść nawet jadąc tą samą windą z szefem. Dlatego przed każdym ważnym posiedzeniem, poćwicz miny przed lustrem. Możesz pokusić się o rozładowujący atmosferę żart. Na początku będziesz czuć się nieco nieswojo, ale jest to całkiem normalne i po czasie sama zdziwisz się, z jaką łatwością Ci to przychodzi.

Mając ważne spotkanie zawsze pamiętaj o właściwej postawie. Zachowaj kontakt wzrokowy z rozmówcą. Nie zasłaniaj ust, nie ciągnij się za ubranie, nie poprawiaj fryzury co chwila. Mów spokojnie, wyraźnie i głośno, nie zapominając o częstym uśmiechu. Taka pewność siebie wysyła sygnał do mózgu, który naprawdę zaczyna tak się zachowywać. Uśmiechając się wyzwalamy endorfiny, przez co nasze samopoczucie jest o wiele lepsze. A Twoi odbiorcy to czują i dopasowują się do Twojego swobodnego stylu wypowiedzi.

5/5 - (1 vote)

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.