Jak analizować charakter pisma?

Jak analizować charakter pisma?

Zdziwisz się, jak wiele mówi o Tobie Twój charakter pisma. Na tej podstawie możesz się dużo o sobie dowiedzieć.

Psychografologia

Zależność między charakterem pisma a osobowością w literaturze fachowej nosi nazwę psychografologii. Jej techniki wykorzystują psychoterapeuci, m.in. w doradztwie zawodowym czy partnerskim.

Jednakże fachowa ocena pisma wymaga ogromnej wiedzy i doświadczenia, jednakże przy odrobinie intuicji psychografologiem może zostać każdy z nas. Warto pamiętać, że przystępując do analizy najpierw musimy zwrócić uwagę na rozmieszczenie tekstu na stronie, wielkość marginesów i rozstawienie linii. W dalszej kolejności obserwujemy wybijające się na pierwszy plan cechy pisma, takie jak pochylenie, wielkość liter czy sposób ich łączenia.  Innym, bardzo charakterystycznym elementem w badaniu osobowości człowieka pod katem charakteru jego pisma jest siła nacisku pisma. Warto też zwrócić uwagę, że zmieniając charakter pisma można zwiększyć niektóre cechy charakteru czy też zwalczyć niechciane nawyki. Dla przykładu, osoba o niskim mniemaniu pisze swoje imię małymi literami albo niżej od nazwiska. Jeśli zmieni swój styl pisania, po jakimś czasie odbije się to korzystnie na poczuciu jego własnej wartości.

Margines

Aby poznać swoje podejście do życia, warto zwrócić uwagę na szerokość marginesów.

  • Górny i zarazem wąski margines mówi o osobie, która posiada kłopoty w nawiązywaniu kontaktów z przełożonymi. Ma trudność w podporządkowywaniu się.
  • Szeroki, lewy margines jest typowy dla osób tolerancyjnym podejściu do ludzi i dobrych obserwatorów.
  • Szeroki margines tylko z prawej strony jest wyrazem braku wiary we własne umiejętności.
  • Tekst uporządkowany na stronie świadczy o doskonałym zorganizowaniu osoby.
  • Jeśli linia pisma ulega wzniesieniu, to znak, że jesteśmy optymistycznie nastawieni do życia i kroczymy przebojowym krokiem.

Wielkość pisma

Małe pismo w literaturze psychografologowej oznacza takie, której litery nie przekraczają 2 milimetrów. Ludzie o takim sposobie pisania wyróżniają się wysoką wrażliwością, skromnością i niepewnością. Odczuwają silną potrzebę kochania i bycia kochanym. Są cierpliwi, precyzyjni i bardzo dokładni. Mają doskonale rozwiniętą pamięć wzrokową.

Duże pismo jest typowe dla szalonych, przebojowych osób, którzy podążają przez życie odważnym, pewnym krokiem. Nie mają problemów w wyrażaniu swojego zdania, nie boją się zmian czy też podejmowania wyzwań. Jedyne, co przychodzi im z nie lada trudnością, to próba dyskutowania.

Gdy każda litera jest różnej wielkości mówimy wtedy, że taką osobę charakteryzuje zmienna wielkość i kształt pisma. Jest to typowe dla osób spokojnych, twórczych, odczuwających silną potrzebę tworzenia. Taki charakter pisma pojawia się także w sytuacjach stresowych, gdy w naszym życiu pierwsze skrzypce grają emocje.

Pochylenie

Brak pochylenia w piśmie świadczy o rozsądnych, spokojnych i zrównoważonych osobach. Zwykle też są mało spontaniczni, ale stateczni. Zazwyczaj to świetni organizatorzy, którzy w podejmowanych czynnościach kierują się przede wszystkim logiką.

Litery pochylone w prawo są typowe dla osób energicznych i dynamicznych. W codziennym życiu szukają coraz to nowych wyzwań. Im pismo jest bardziej pochylone w prawo, tym ich entuzjazm jest silniejszy.

Litery pochylone w lewo charakteryzują osoby ostrożne, podejrzliwe, które na wodzy trzymają swoje emocje. W szybkim czasie można urazić ich uczucia.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.