Jak być egoistą

Jak być egoistą?

egoista

Jak być egoistą?

Zanim przejdę do wskazówek, które pomogą wam zostać egoistami, przypomnę definicję słowa egoista. Egoista – (łac. ego – ja) to człowiek robiący jedynie te rzeczy, z których może czerpać korzyści. To co jest dobre dla niego może być krzywdzące, korzystne lub neutralne dla innych.

Zatem należy zastanowić się na tym czy warto jest być egoistą? Na pewno w niektórych sytuacjach jest to bardzo opłacalna postawa, jednakże należy pamiętać, że to co nam przyniesie korzyść – komuś innemu może przynieść stratę.

Wskazówki, jak być egoistą

Chcąc zostać egoistą, należy stosować się do poniższych zasad.

  1. Zawsze kieruj się swoim dobrem. Rób jedynie rzeczy, z których możesz czerpać jakieś korzyści.
  2. Naucz się odmawiać. Jeżeli otrzymałeś propozycję zrobienia czegoś, co nie przyniesie Ci dużych korzyści –  odmów. Nie rób czegoś, co nie jest opłacalne.
  3. Nie daj się wykorzystywać. Jeśli nie musisz czegoś robić – nie rób. nie możesz dopuścić do tego, aby współpracownicy żerowali na Tobie.
  4. Nie bój się szczerości, zawsze mów prawdę prosto w oczy. Dzięki temu współpracownicy będą wiedzieli, że nie jesteś osoba która można manipulować.
  5. Nie przejmuj się tym co mówią inni. Postępując egoistycznie i kierując się jedynie własnym dobrem musisz liczyć się z tym, że większość nie będzie akceptowała Twojego zachowania i wartości jakimi kierujesz się w życiu.
  6. Miej dystans do współpracowników oraz do firmy, w której pracujesz. Pamiętaj, że w kryzysowych sytuacjach zasada “jeden za wszystkich – wszyscy za jednego” traci ważność. Im mniej przywiązujesz się do otoczenia, tym łatwiej poradzisz sobie z ew. zwolnieniem.
  7. Kiedy poznajesz kogoś nowego, musisz od razu założyć, że jest on złośliwy i dwulicowy. Lepiej jest być mile zaskoczonym postawą nowego znajomego, niż boleśnie przekonać się o tym, jak miły i uczynny człowiek okazał się fałszywym manipulatorem. Zasada ograniczonego zaufania jest bardzo pomocna w nabieraniu cech egoisty.
5/5 - (1 vote)

Tagi:

  • jak być egoistą

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.