Jak być sarkastycznym

Jak być sarkastycznym?

sarkazm

Jak być sarkastycznym?

Sarkazm to odmiana ironii nasycona negatywnym nastawieniem wobec otoczenia – osoba sarkastyczna atakuje więc opinie, postawy innych osób w sposób drwiący, szyderczy, który bywa wyrazem m.in. rozgoryczenia czy rozdrażnienia. Głównym celem sarkastycznych wypowiedzi ma być ugodzenie w adresata, urażenie go do żywego, sprawienie mu bólu.

Czy warto więc być sarkastycznym – złośliwym, ironicznym czy szyderczym? W jaki sposób nabyć umiejętność ciętego i uszczypliwego ripostowania? Podpowiadamy poniżej.

Cechy osoby sarkastycznej

Dla osoby, która sarkastycznie komentuje otaczającą ją rzeczywistość i osoby, jej żarty mogą być zabawne i stanowić świetną rozrywkę, jednak dla otoczenia stają się one często nie do zniesienia i powodują, że podupadają relacje łączące sarkastyczną osobę z najbliższymi. Psychologowie uważają również, że sarkastyczne podejście do życia wynika z jednej strony z braku pewności siebie, z drugiej zaś jest sposobem na wyrażanie agresji wobec innych.

Osoba sarkastyczna w sposób uszczypliwy i kąśliwy żartuje z tego, co ją otacza, unika więc dzięki temu wyrażania własnych, prawdziwych myśli i nie musi się odsłaniać, czasami chroni w ten sposób swoje prawdziwe „JA”, pokazując światu tylko ten obraz, który sama kreuje. Chce zrobić dobre pierwsze wrażenie, jednak często odpycha od siebie innych – zwłaszcza wtedy, gdy przez swoje żarty ubliża, obraża czy poniża otoczenie.

Takiej formy sarkazmu staraj się więc unikać – bezpośrednie ubliżanie innym nie jest w dobrym smaku i nie przyniesie Ci żadnego pożytku, a może jedynie narobić szkody.

Według badań psychologów osoby sarkastyczne mają wysoko rozwiniętą inteligencję społeczną i potrafią oceniać emocje ludzi i to, czego w danym momencie potrzebują. Sarkazm wiąże się też z dominacją nad innymi i poczuciem, że można wbić szpilę każdemu i w każdej sytuacji. To pułapka, na którą należy uważać – osoba sarkastyczna uważa, że jest zabawna, a niejednokrotnie jest odbierana przez otoczenie jako przykra czy dziwna.

Uważaj więc, kiedy i z czego żartujesz – są sytuacje, kiedy lepiej trzymać język za zębami, czy osoby, które nigdy nie zrozumieją sarkastycznych dowcipów, a wręcz mogą się poczuć bardzo urażone, a w przyszłości nam zaszkodzić. Z nimi nie warto wchodzić w dyskusje zabarwione sarkastycznymi uwagami, gdyż możemy sobie narobić problemów.

Jak być osobą sarkastyczną?

Osoba, która chce nauczyć się sarkastycznego podejścia do życia i sarkastycznego ripostowania, musi się przede wszystkim odznaczać błyskotliwością i uważnie obserwować ludzi, skupiać się na szczegółach i błyskawicznie szukać kontekstów do każdej z możliwych sytuacji.

Kilka wskazówek odnośnie do tego, jak być osobą błyskotliwą, .

Zastanów się jednak dobrze, czy chcesz naprawdę sarkastycznie podchodzić do życia. Postawa ta ma bowiem wiele minusów i może zaszkodzić Twoim relacjom z najbliższymi, jeżeli nie zachowasz umiaru. Może lepiej pozostać sobą? :)

5/5 - (3 votes)

Tagi:

  • jak być sarkastycznym
  • sarkastyczna osoba

3 komentarze

  1. Elena 2 maja 2014
  2. Pati 21 sierpnia 2014
    • Critic 5 stycznia 2015

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.