Jak asertywnie odmawiać

Jak asertywnie odmawiać?

asertywne odmawianie

Jak asertywnie odmawiać?

Asertywna odmowa polega na jasnym i czytelnym przeciwstawieniu się drugiej osobie. Należy pamiętać aby wykonać to stanowczo i uczciwie. Nie możemy pozwolić sobie na atak czy też kłamstwa.

Odmawiając, musimy pamiętać, że mamy do tego prawo. Asertywna odmowa ma na celu działanie wg własnych wartości i priorytetów.

Zasady asertywnego odmawiania

Podczas negacji warto pamiętać o kilku zasadach:

  1. Każdy ma prawo do odmowy. Nie należy obwiniać się za to, że odmawiamy. Nie zaczynamy odpowiedzi od słów: „Przykro mi, ale niestety…”.
  2. Nie trzeba być miłym. Nie warto robić czegoś, tylko z tego względu, że chcemy być postrzegani jako mili ludzie. Jeśli nie mamy na coś ochoty, wówczas po prostu nie robimy tego.
  3. Należy wstrzymać się z decyzją. Jeżeli nie jesteśmy pewni decyzji, bądź emocje, które nami targają nie pozwalają na jasna odmowę, wówczas warto wstrzymać się z decyzją. Musimy poprosić o czas do namysłu, aby móc zapanować nad sobą oraz zgromadzić odpowiednie argumenty.
  4. Warto prognozować. Możemy zasygnalizować sprzeciw zanim padnie konkretna propozycja. Jest to dosyć trudne, ponieważ wymaga spostrzegawczości.
  5. Nie należy kłamać. Kłamstwo zawsze wyjdzie na jaw.
  6. Nie można atakować. Jeżeli znajomy chce od nas pożyczyć pieniądze, a nie spłacił ostatniej pożyczki zamiast mówić :„nie dam, bo jesteś niesłowny, nieodpowiedzialny”, możemy powiedzieć: ” nie pożyczę, bo już kilka razy mi nie oddałeś i nie mam pewności, czy tym razem mi oddasz”.
  7. Trzeba pytać. Jeśli czyjeś intencje nie są dla nas do końca zrozumiałe, warto pytać wprost.
5/5 - (1 vote)

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.