Jak reagować na krytykę

Jak reagować na krytykę?

Jak reagować na krytykę

Jak reagować na krytykę?

Wielu ludzi nie potrafi być sobą, gdyż obawia się krytyki ze strony innych osób. Udajemy więc kogoś, kim nie jesteśmy, stale uważamy na to, co robimy, co mówimy, by nie zostać skrytykowanymi przez kogoś. Musimy jednak wiedzieć, że nie unikniemy krytyki ze strony ludzi, bo każdy z nas ma zarówno zalety jak i wady. Musimy więc nauczyć się tego jak reagować na krytykę i stać się na nią odpornym.

Jeśli sam w pełni akceptujesz siebie, wówczas nawet największa krytyka nie będzie w stanie cię załamać. To twoja samoocena ma największe znaczenie, to co myślisz na swój temat i jak czujesz się sam ze sobą.

Kiedy natomiast cierpisz na niską samoocenę, nie wierzysz w żadne dobre słowa i komplementy na swój temat, bardzo łatwo jest cię zranić złym słowem. Ciągle boisz się, że ktoś źle cię oceni i zobaczy twoje wady, na których ty sam ciągle się skupiasz. Przeżywasz każdą nawet drobną uwagę wypowiedzianą pod twoim adresem.

Gdy lubisz siebie samego i myślisz o sobie dobrze, wierzysz w komplementy ludzi na swój temat, ale potrafisz też ze spokojem przyjąć czyjąś krytykę. Krytyka nie załamuje cię, a mobilizuje do działania, sprawia, że masz ochotę pracować nad sobą i doskonalić się. Jeśli natomiast słyszysz krytyczne słowa na swój temat, z którymi nie do końca się zgadzasz, traktujesz je zwyczajnie jak inną opinię, do której ma prawo każdy człowiek.

Jak widzimy to jak reagujemy na krytykę zależy głównie od naszego poczucia własnej wartości. Osoby odważne, pewne siebie i znające swoją wartość nie obrażają się z powodu krytyki, ani nie przejmują się nią za bardzo. Z kolei osoby, które w siebie nie wierzą i sami widzą w sobie same wady, gdy słyszą krytykę jeszcze bardziej skrywają się w sobie, wyrzucają sobie, że do niczego się nie nadają itp. W takim przypadku warto popracować nad swoją samooceną.

Jak więc prawidłowo reagować na krytykę? Przede wszystkim nie złościć się, nie obrażać, ani też nie wyrzucać sobie, że jest się beznadziejnym. Po pierwsze  zastanów się czy osoba, która cię skrytykowała miała rację, jeśli uznasz, że tak, warto popracować nad sobą, postarać się zmienić. Jeśli zaś nie zgadzasz się z jej słowami, możesz jej to powiedzieć wprost i po prostu dalej robić swoje. W końcu najważniejsze jest to byś to ty czuł się dobrze sam ze sobą.

4.7/5 - (3 votes)

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.