Jak być przedsiębiorczym?

Generalnie uważa się, że przedsiębiorczość jest cechą, z którą trzeba się urodzić. Nic bardziej mylnego. Umiejętność tą da się wypracować, podobnie jak pływanie i szermierkę. Jest to zadanie nie łatwe, jednak nie niemożliwe.

Uważasz, że Twoja kariera zawodowa zasługuje na pozytywnego kopa? Wierzysz, że stać Cię na zdecydowanie więcej? Nie wiesz jednak od czego zacząć? Bez obawy. Poniżej podpowiadamy, jak stać się osobą przedsiębiorczą i osiągnąć w planowanych przez siebie przedsięwzięciach sukces.

Charakterystyka osoby przedsiębiorczej

Osoba przedsiębiorcza wie, że powinna być kowalem swojego losu i że to od niej zależy wszystko, co dzieje się w jej życiu. Zdaje sobie sprawę z tego, że jej sukces zależy od tego, co będzie robiła, czy będzie otwarta, kreatywna, pomysłowa i będzie potrafiła wyjść z inicjatywą i wprowadzać w życie ciągle innowacje.

Nie może się też bać ryzyka, które jest związane z przedsiębiorczym działaniem. Musi liczyć przede wszystkim na siebie, pożądać nie przysłowiowej ryby – ale wędki, która pomoże jej osiągnąć długoterminowy, trwały sukces. Koniecznie też musi liczyć się z tym, iż za wykonywane przez siebie działania będzie musiała ponosić odpowiedzialność, nie może obawiać się porażek, które wpisane są w każdy etap życia.

Nie wszystkie decyzje okazują się trafne, więc przedsiębiorcza osoba musi być silna psychicznie i nie może z lękiem patrzeć w przyszłość. Musi mieć wiele różnych możliwości i pomysłów, jak wybrnąć z ewentualnych tarapatów.

Co więc powinno charakteryzować osobę przedsiębiorczą? Musi działać – z głową. Przygotowywać inteligentny plan i realizować go sumiennie. Sukces nie zawsze przychodzi od razu, czasami trzeba dłużej go rozwijać i pamiętać przy okazji o tym, aby cały czas się dokształcać i zdobywać nowe informacje. Dzięki temu uniknie sytuacji, gdy zaskoczy ją coś nowego lub niespodziewanego. Jeżeli jednak osoba przedsiębiorcza stanie przed czymś dla siebie zupełnie nowym, nie może się wycofać. Musi pogłębiać wiedzę na temat nieznanego i starać się z nim oswoić.

Jak stać się osobą przedsiębiorczą?

Poniżej kilka wskazówek, które pomogą Ci wyrobić w sobie przedsiębiorczość.

  • cały czas się dokształcaj, rozwijaj, dokonuj w miarę możliwości obiektywnej samooceny, co pomoże Ci dostrzec Twoje mocne i słabe strony,
  • kieruj się w większości swoich poczynań asertywnością,
  • w czasie działania koncentruj się na osiąganiu celów i realizowaniu konkretnych zadań,
  • działaj w taki sposób, aby nie bać się podejmowania ryzyka oraz zadań nacechowanych innowacyjnością oraz kreatywnością,
  • komunikuj się skutecznie – to pomoże Ci umiejętnie poruszać się w zespole i działać w atmosferze akceptacji i wspólnego zrozumienia,
  • dbaj o to, aby Twoje czyny i decyzje korelowały z otoczeniem, w którym przyjdzie się nam poruszać. Kroki, które podejmujesz na co dzień, powinny być adekwatne do naszej sytuacji życiowej i zawodowej oraz otoczenia zewnętrznego.
5/5 - (1 vote)

Tagi:

  • jak być przedsiębiorczym

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.