Chyba każdy z nas przeżył kiedyś okres braku motywacji do pracy. Zajmujemy się wtedy wszystkim poza naszymi obowiązkami, które stają się dla nas najgorszą torturą.
Spadek motywacji jest zjawiskiem naturalnym i dotyka każdego człowieka. Ważne jest jednak, by nauczyć się z nim dobrze radzić. Nie jest to zadanie ani łatwe, ani szczególnie przyjemne. Jeśli jednak będziemy się trzymać kilku cennych wskazówek efekty naszej pracy nie powinny szczególnie ucierpieć.
Co zrobić, by skutecznie zmotywować się do pracy? Zapraszamy do lektury!
Źródła motywacji
Najważniejszą rzeczą jest znalezienie czynnika, który skutecznie będzie nas mobilizował do pracy. Źródłem motywacji możemy być:
- My sami – nasze dobre nawyki, przyzwyczajenia i cechy psychologiczne.
- Bliscy nam ludzi – rodzina, przyjaciele, koledzy z pracy. To właśnie im możemy powierzyć nasze sekrety i słabości. Czasami wystarczy tylko odrobina wsparcia, by zachęcić nas to wytężonej pracy.
- Autorytety – nasi idole, mentorzy i moralne autorytety. Ich postawa i bogate życiorysy stają się dla swoistymi instrukcjami do dalszego działania.
- Czynniki zewnętrzne – warunkowane przez nasze otoczenie i środowisko, w którym żyjemy.
Kilka wskazówek, jak motywować samego siebie do pracy
W pierwszej kolejności należy wyznaczyć sobie cel. Zdecydowanie łatwiej jest wyruszyć na wędrówkę, gdy wiemy, dokąd ona prowadzi. Jeśli nasz cel jest długoterminowy, to należy stworzyć listę mniejszych krótkoterminowych celów. Dużą satysfakcję daje realizowanie kolejnych etapów zmagań na drodze do końcowego sukcesu.
Na początku nie musisz mieć szczegółowo opisanego każdego pojedynczego kroku. Wystarczy prosty zarys, który rozszerzysz po przystąpieniu do pracy. Wprowadzaj coraz więcej szczegółów i popychaj proces dalej.
Wypracuj sobie system drobnych nagród, po realizacji każdego z etapów. Może to być np. ulubiony przysmak lub cały dzień beztroskiego lenistwa. Ważne jest jednak, by nie przyznawać sobie nagród „awansem”. Powinny one następować dopiero po pełnej realizacji zadania.
Stwórz też listę przeszkód, które zniechęcają cię do działania. Podziel je na takie, które możesz zmienić i zjawiska niezależne od ciebie. Te pierwsze staraj się stale eliminować ze swojego życia, natomiast z drugimi oswój się lub nawet wykorzystaj je na swoją korzyść.
Nic tak nie niszczy motywacji do pracy jak negatywna autokrytyka. Dlatego też nie należy koncentrować się na swoich porażkach i słabościach. Postaraj się zbudować pozytywny obraz samego siebie i wracać o niego w trudnych chwilach. Pamiętaj też, że drobne porażki to tylko kolejne okazje, by się podnieść. Koncentruj się na tym, co zrobiłeś dobrze i staraj się powielać dobre praktyki.
Szukaj pozytywnych elementów w każdej sytuacji. Ciesz się nawet małymi sukcesami, a z porażek wyciągaj odpowiednie wnioski. Stają się one rzeczywistymi porażkami dopiero, gdy niczego cię nie nauczą.
Wyobraź sobie też, jak będzie wyglądał Twój końcowy sukces. Uświadom sobie wszystkie walory płynące z tej sytuacji. Zachowaj jednak rozsądny umiar. Zawsze łatwiej jest dążyć do czegoś, co wydaje się rzeczywiste i możliwe do zrealizowania.