Jak ciąć szkło?

Cięcie szkła jest czynnością, która wymagać od nas będzie na pewno sporej ostrożności oraz uwagi, jednak nie jest to umiejętność, której opanowanie powinno nam sprawić ogromny problem. Należy przede wszystkim pamiętać o tym, aby uważać – nieoszlifowane, ucięte szkło jest bardzo ostre, więc osoba nieostrożna może sobie zrobić poważną krzywdę.

Dzisiaj radzimy, jak w bezpieczny sposób ciąć szkło.

Cięcie szkła konieczne jest w różnych sytuacjach – gdy chcemy wstawić szybę, wykonać witraż itp. Aby przebiegało bezpiecznie, należy pamiętać o kilku zasadach.

Szkło zawsze należy położyć na równym podłożu – albo na stole, albo na podłodze – powinno dobrze przylegać do danej powierzchni, dzięki czemu zminimalizujemy ryzyko, że pęknie w niekontrolowany sposób w najmniej spodziewanym dla nas momencie.

Do cięcia szkła należy mieć odpowiedni nóż – najlepiej taki z kółkiem widiowym, metalowym lub ze stali węglowej.

Jeżeli tniemy szkło po linii prostej, najlepiej najpierw przyłóżmy do niego linijkę, narysujmy linię, a potem przyłóżmy do szkła nóż, przyciśnijmy do jego powierzchni i przeciągnijmy wzdłuż linii, aby zrobił się malutki rowek. Potem podnieśmy arkusz szkła i linią nacięcia delikatnie uderzmy o krawędź stołu. Szkło przełamie się wzdłuż narysowanej przez nas linii.

Przypominamy jeszcze raz – w trakcie tych czynności należy uważać i zachować jak największą ostrożność.

Jak ciąć szkło? – porady video

Poniższy film przedstawia, jak skutecznie, niekoniecznie książkowo, zarysować i przełamać szkło.
Zastosowana technika wprawdzie nie odzwierciedla prawidłowych kolejności cięcia i łamania, ale dla początkujących jest jedną z bezpieczniejszych – zachęcamy więc do obejrzenia filmu.

3/5 - (4 votes)

Tagi:

  • jak ciąć szkło
  • nóż do szkła jak używać
  • jak ciąć szklo
  • cięcie szkła
  • jak ciąć szybe
  • czym ciąć szkło
  • czym ciac szklo
  • jak przeciąć szybę

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.