Jak usunąć plamy po antyperspirancie?

Na bluzkach i koszulach, zwłaszcza tych jasnych, bardzo często pojawiają się nieestetyczne zażółcenia i plamy pod pachami. Powstają one pod wpływem potu i wysokiej temperatury. Jeżeli dodatkowo używamy kremowego antyperspirantu, musimy się liczyć z tym, że może on wniknąć głęboko w tkaninę i przysporzyć sporych kłopotów, gdy zechcemy usunąć plamę.

Aby mieć pewność, że plama na pewno zejdzie, musimy odpowiednio ją zaprać – w zależności od koloru i rodzaju tkaniny.

Wskazówki, jak usunąć plamy po antyperspirancie

W przypadku plamy na białej bawełnie pierzemy tkaninę ręcznie w letniej wozie z dodatkiem mydła i amoniaku1 łyżeczka na 1 litr.

Plamę z bawełny kolorowej usuniemy, piorąc ją w wodzie z octem – 4 łyżeczki octu na 3 litry wody. Z białego jedwabiu plamę możemy usunąć, mocząć go w wodzie z sodą oczyszczoną, a następnie ścierając plamę szmatką, z kolorowego natomiast dzięki praniu zabrudzonego miejsca w wodzie z dodatkiem mydła, a następnie w wodzie z dodatkiem amoniaku.

Można także namoczyć zażółconą tkaninę w wodzie z dodatkiem soli lub spróbować pocierania plamy szmatką zwilżoną mieszanką wody i spirytusu w stosunku 1:1.

Jeżeli domowe sposoby nie pomogą, warto sięgnąć po odplamiacz, np. Vanish, albo wybielacz z chlorem, np. Ace, i postępować zgodnie z instrukcją zamieszczoną na opakowaniu. Wybierając dany środek, należy zwrócić uwagę,  czy możemy go użyć w przypadku konkretnej tkaniny – czasami może być zbyt silny i zabieg skończy się np. jej odbarwieniem.

W przypadku białych koszul i koszulek można też spróbować polania plamy rozcieńczoną wodą utlenioną, sprawdzić się może również naniesienie na plamę mieszanki  z sody  oczyszczonej, soli i wody utlenionej albo pasty do zębów z sodą oczyszczoną.

3.4/5 - (9 votes)

One Response

  1. Michał 14 września 2013

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.