Jak być komunikatywnym?

komunikatywna rozmowa

Jak być komunikatywnym?

Osoba komunikatywna to taka, która jest otwarta na innych ludzi i potrafi bez skrępowania, ani też żadnej wewnętrznej blokady porozumieć się z każdym, wymienić poglądy, jak również znaleźć wspólny temat do rozmowy. Swobody w porozumiewaniu się z innymi ludźmi nie da się udawać, to trzeba czuć.

Osoba komunikatywna bowiem jasno precyzuje swoje opinie i wypowiedzi w sposób zrozumiały dla rozmówcy. Potrafi ona również zrozumieć potrzeby osoby, z którą rozmawia i odczytuje przekazywane przez nią komunikaty.

Cechy charakteru osoby komunikatywnej

Błędnie mówi się, że osoba komunikatywna jest powszechnie lubiana. Tak bowiem nie zawsze musi być. Bycie komunikatywnym oznacza wszak, że jest się doskonałym słuchaczem i rozmówcą. Taka osoba nie odczuwa potrzeby rozmawiania ze wszystkimi o wszystkim. Ona selekcjonuje swoich rozmówców.

Jeśli podczas rozmowy z drugą osobą lub też grupą ludzi, nie rozumiesz o co im chodzi, co oni chcą Ci przekazać, nie skupiasz się na wysłuchaniu ich potrzeb i wyselekcjonowaniu konkretnych informacji z ich wypowiedzi, wówczas możesz być pewny, że nie posiadasz statusu osoby komunikatywnej. Być może nawet jesteś zamknięty na innych ludzi, nie interesujesz się tym, co mają Ci do powiedzenia lub czujesz jakąś wewnętrzną blokadę do swobodnej wymiany poglądów. Jest to znak, że warto nad sobą popracować, bowiem ludziom, którzy nie są komunikatywni, ciężko jest w życiu.

Samo wypowiadanie słów nie oznacza komunikatywności  Najważniejsze jest bowiem to, aby nasz rozmówca dobrze zrozumiał, o co nam chodzi. W komunikacji najlepiej jest używać prostych słów i precyzyjnych określeń. Wszelkie dwuznaczność należy od razu konkretyzować, aby rozmówca nie odebrał ich słów na odwrót.

Jeśli chcesz być osobą komunikatywną, wcale nie musisz dużo mówić. Nie o to w tym chodzi. Bywa bowiem tak, że osoby, które dużo mówią po prostu „leją wodę” nie podając żadnych konkretów, a przy tym wcale nie są bardziej komunikatywne.

Osoba komunikatywna na pytania odpowiada wprost, nie potrzebne są żadne dygresje i tak zwane owijanie w bawełnę. To może bowiem być odebrane jako niezrozumienie pytania, a na pewno nie jest to określenie bycia komunikatywnym.

Bycie komunikatywnym jest przydatne w równej mierze w życiu zawodowym i w życiu prywatnym. Na tej podstawie można wypracować sobie szacunek i zaufanie, dlatego warto jest pracować nad sobą, aby lepiej rozumieć ludzi i wiedzieć, jak z nimi rozmawiać.

Wskazówki, jak być bardziej komunikatywnym

Oto kilka cennych wskazówek, jak być bardziej komunikatywnym:

  1. Słuchanie: Nie przerywaj wypowiedzi innej osoby. Akceptuj to, co ktoś mówi i co czuje, choć nie musisz mieć dokładnie takiego samego zdania. Wsłuchuj się w słowa wypowiadane przez rozmówcę. Zachowaj przyjazny wyraz twarzy, bez grymasów i miny znudzenia. Nie kończ zdania rozpoczętego przez inną osobę. Swój pogląd lub opinię powinieneś wyrazić dopiero wtedy, kiedy Twój rozmówca zakończy mówić.
  2. Wzrok: Podczas rozmowy z drugą osobą nie uciekaj wzrokiem. Postaraj się utrzymać z nią stały kontakt wzrokowy. W ten sposób okazujesz swoje zainteresowanie. Nie wpatruj się w jej oczy cały czas, ponieważ jest to nachalne.
  3. Gesty: Same słowa nie stanowią całej komunikacji międzyludzkiej. Ważne są również gesty, które wykonujesz podczas rozmowy, często nawet nieświadomie. Zwracaj uwagę na mowę swojego ciała, ale również na mowę ciała rozmówcy. Wówczas będziesz wiedział, co faktycznie on sądzi o tym, co do niego mówisz.
  4. Przestrzeń: Zachowaj osobistą przestrzeń. Nie stawaj zbyt blisko rozmówcy, aby i on mógł czuć się swobodnie. Bądź rozluźniony, stój tak, aby było Ci wygodnie, nie chwiej się, ani nie kołysz.
  5. Mów za siebie: Zawsze wypowiadaj się we własnym imieniu, nigdy za kogoś. Nie udawaj, że wszystko wiesz, nie staraj się wywyższać. Pokaż rozmówcy, że stoisz na tym samym poziomie, co on.
  6. Pozytywne nastawienie: Na każdą rozmowę nastrajaj się pozytywnie. Nie możesz zakładać z góry, że nie dojdziesz do porozumienia ze swoim rozmówcą. Staraj się myśleć pozytywnie i szukać drogi porozumienia.

Bycie komunikatywnym to sztuka sama w sobie. Niektórzy się z tym rodzą, inni muszą ciężko nad sobą pracować, aby odnieść sukces. Bycie komunikatywnym jest na pewno bardzo przydatne, dlatego warto wypracować u siebie pewne nawyki, które ułatwią nam porozumiewanie się z innymi ludźmi.

Tagi:

  • jak być komunikatywnym
  • jak być bardziej komunikatywnym
  • jak być bardziej rozmownym
  • komunikatywnosc nawyki
[Głosów:0    Średnia:0/5]

One Response

ADD YOUR COMMENT

AGD, urządzenia domowe Bezpieczeństwo w domu Budowa Dekorowanie Meble Ogród Porządki Pozostałe Remont Rośliny, kwiaty Uprawy rolne
15 zaskakujących sposobów wykorzystania wody utlenionej
8 produktów, które masz w domu, ale nigdy nie sądziłaś, że doskonale nadają się do czyszczenia różnych przedmiotów
O materac, na którym śpisz też trzeba dbać. Oto proste sposoby, jak sobie z tym poradzić
Dania główne Desery Drinki i koktajle Gotowanie, pieczenie Kuchnia polska Kuchnie zagraniczne Napoje Owoce i warzywa Pozostałe Przechowywanie żywności Przystawki, zupy, sałatki Wina Zdrowa żywność Zioła i przyprawy
Tych rzeczy nie powinno się przechowywać w lodówce, lepiej znaleźć im inne miejsce w domu
Schudnij o dwa rozmiary dzięki owsiance z nasionami chia!
7 porad dotyczących poprawienia smaku kawy
Biżuteria i dodatki Moda damska Moda dziecięca Moda męska Moda młodzieżowa Pielęgnacja, konserwacja obuwia Pielęgnacja, konserwacja odzieży Pozostałe
Sprawdzone sposoby na odświeżenie i wyczyszczenie srebrnej biżuterii
Sprawdzone sposoby na usunięcie tłustej plamy. Z tymi trikami już nie będziesz mieć z nimi kłopotów
Wstydzisz się odbarwionych skarpetek? Tym sposobem sprawisz, żeby były białe
Małżeństwa Przyjaźń Rozwiązywanie problemów Single Zdrada, niewierność Związek, randki
Jak poradzić sobie z kryzysem małżeńskim?
Jak być sexy, ale nie przesadzić?
Jak wyczytać charakter człowieka z jego ciała?
Bieganie Fitness i siłownia Inne dyscypliny Piłka nożna Pozostałe Rowery Sporty walki Sporty wodne
Dzięki tej japońskiej technice możesz stracić kilka kilogramów niemal natychmiast
Jak pozbyć się tłuszczu z poszczególnych części ciała?
Jak ćwiczyć w kuchni?
Depilacja Kosmetyki Makijaż Perfumy i zapachy Pielęgnacja Pozostałe Skóra Spa Włosy
Zbadaj o swoją szczoteczkę do zębów, dzięki temu unikniesz wielu chorób jamy ustnej
Wyeliminuj żylaki z tymi naturalnymi naparami
Jak zrobić chusteczki toaletowe?
Choroby, dolegliwości, leczenie Ciąża i poród Dieta, żywienie Higiena Medycyna naturalna Nałogi Pierwsza pomoc Pozostałe Profilaktyka Rehabilitacja Seksualność i antykoncepcja Zabiegi i operacje Zdrowe oczy Zdrowe zęby Zdrowie publiczne
7 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o pluskwach, by się ich uchronić
Zbadaj o swoją szczoteczkę do zębów, dzięki temu unikniesz wielu chorób jamy ustnej
Jedz miód, cynamon oraz imbir codziennie i zobacz, co się stanie!