Jak manipulować ludźmi

Jak manipulować ludźmi?

manipulacja

Jak manipulować ludźmi?

Sztukę manipulowania ludźmi warto poznać nawet nie dlatego, aby wykorzystywać innych, ale po to, aby wiedzieć, jakie techniki stosują manipulatorzy, i nie dać się nabrać na ich sztuczki. Wpływanie na innych w taki sposób, aby robili to, co chcemy, podpowiadanie im naszych rozwiązań, bywa powszechnie stosowane, i w niektórych sytuacjach można je uznać za etycznie dobre – gdy dobre są intencje, w innych natomiast za złe, ciężko jest to jednak określić jednoznacznie.

Poniżej prezentujemy kilka zasad manipulacji, które pozwolą Ci rozpoznać manipulatora, a także które będziesz mógł wykorzystywać w niektórych sytuacjach. Sięgaj po nie jednak z głową.

Zasady manipulacji i wywierania wpływu

  1. Lubimy tego, kto jest podobny do nas, kto zachowuje się tak jak my, ma podobne do nas przyzwyczajenia czy nawyki. Dlatego jeżeli chcemy wywrzeć na kogoś wpływ, powinniśmy zacząć zachowywać się podobnie, w podobny sposób mówić, gestykulować itp.
  2. Lubimy słuchać osób, które sprawiają wrażenie mądrych, wypowiadających się w sposób fachowy, świadczący o sporej wiedzy. Czasami przekonuje nas do ich fachowości i autorytetu nawet strój. Jeżeli więc chcemy wywrzeć na kogoś wpływ, musimy posiadać sporą wiedzę w danej dziedzinie i wyglądać odpowiednio – czasami staranny ubiór, fryzura, odpowiedni dobór słownictwa czynią cuda.
  3. Lubimy, kiedy ktoś zwraca się bezpośrednio do nas, m.in. używając naszego imienia. Dlatego jeżeli mamy do kogoś jakiś „interes”, koniecznie używajmy jego imienia – odniesie wtedy wrażenie, że darzymy go sympatią, i zyskamy jego przychylność.
  4. Lubimy, kiedy ktoś się o nas troszczy. Dlatego jeżeli chcemy, aby ktoś spełnił naszą prośbę, najpierw zapytajmy, co u niej, jak się czuje, wyraźmy współczucie lub radość, a dopiero potem przedstawmy sedno naszego problemu.
  5. Pamiętajmy o zasadzie wzajemności, która w przypadku manipulacji okazuje się bardzo przydatna. Jeżeli ktoś czegoś potrzebuje i dostanie to od nas w sytuacji krytycznej, będzie chciał się nam w przyszłości odwdzięczyć, często nawet wtedy, kiedy będzie go to sporo kosztowało.
  6. Warto szukać poparcia wśród innych dla swoich argumentów – jeżeli na daną sprawę czy dany krok zdecydowało się już wiele osób i były zadowolone, warto o tym informować osobę, którą chce się przekonać do swoich racji.
5/5 - (1 vote)

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.