Jak być cierpliwym

Jak być cierpliwym?

cierpliwa kobieta

Jak być cierpliwym?

Od zawsze cierpliwość była u ludzi zdecydowanie deficytową cechą. Obecnie wcale nie jest lepiej, albowiem ludzie nie mają czasu na nic. Bezustanna pogoń za pieniędzmi, sławą czy karierą obdziera ich z resztek cierpliwości.

Coraz częściej spotykamy się z ludzka irytacją, czy to w kolejce do kasy, czy u lekarza. Społeczeństwo staje się coraz bardziej zestresowane i podenerwowane. Wybuchanie złością pokazuje naszą bezsilność w starciu z sytuacjami, w których nie potrafimy się odnaleźć.

Jak nauczyć się cierpliwości?

Cierpliwość jest cechą, której warto się nauczyć, albowiem dzięki temu można odzyskać dawny spokój ducha oraz ogólne rozluźnienie. Aby pomóc wam w nauce cierpliwości, rozpisałam w punktach poszczególne wskazówki, do których powinniście się stosować.

 • Spróbuj zaobserwować, w jakich sytuacjach denerwujesz się najczęściej. Pomoże Ci to wymyślić alternatywne rozwiązanie dla Twoich wybuchów gniewu.
 • Miej świadomość wagi danej sprawy. Nie warto denerwować się z powodu błahostki. Pamiętaj co jest dla Ciebie najważniejsze. Postaraj się wyciszyć.
 • Paradoksalnie, aby nauczyć się cierpliwości, potrzeba… cierpliwości. Wyciszenie sprawi, że nawet w krytycznych momentach będziesz potrafił się uspokoić.
 • Wiedz, że gniew jest chwilowym wybuchem emocji. Równie szybko mija, co przychodzi, zatem staraj się opanować emocje i logicznie wszystko przemyśleć.
 • Zanim wybuchniesz, zastanów się, czy Twoja reakcja cokolwiek zmieni. Jeśli nie, odpuść. Nie psuj sobie humoru zupełnie niepotrzebnie.
 • Pamiętaj, że dzieci są jedynie dziećmi. Nie zawsze robią coś zgodnie z podanymi wskazówkami, z resztą nie tylko one. Zatem nie irytuj się jeśli ktoś nie wykona Twojego polecenia tak jakbyś tego chciał. Uświadom sobie, że nie ma ludzi idealnych i każdy ma jakieś wady. Zdając sobie z tego sprawę będziesz szczęśliwszy.
 • Do wykonania każdej czynności potrzeba czasu. Pamiętaj, że to czy piętnaście minut to długo czy krótko zależy tylko od Ciebie i Twojego nastawienia.
 • Jeżeli masz problemy z uspokojeniem nerwów, stosując naturalne metody, spróbuj znaleźć własny sposób. Może to być np. uprawianie sportu, jazda samochodem a nawet krzyczenie. Metod jest mnóstwo i na pewno każdy potrafi odnaleźć swoją.  Jeśli w sytuacjach „gorących” nie umiesz się wyciszyć poprzez naturalne metody, znajdź dla siebie inne sposoby uwalniania emocji. Niektórym pomaga pisanie o swoich emocjach, o tym co przeżywają w danej chwili.
 • Ostatnią, a zarazem najistotniejszą zasadą, są ćwiczenia. Chcąc reagować ze spokojem na stresujące sytuacje, musisz najpierw wyćwiczyć w sobie ten nawyk. Pamiętaj, że każda sytuacja w której zaczynasz się denerwować daje Ci możliwość treningu cierpliwości. Nie poddawaj się tylko ĆWICZ! Pamiętaj, że dzięki temu będziesz potrafił zapanować nad gniewem.
4.7/5 - (3 votes)

Tagi:

 • jak ćwiczyć cierpliwość
 • jak być cierpliwym

2 komentarze

 1. tomasz 27 grudnia 2012
 2. Wiesław 17 lipca 2013

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.