Jak reagować na zaczepki

Jak reagować na zaczepki?

Jak reagować na zaczepki

Jak reagować na zaczepki?

 

Osoby złośliwe łatwo – niestety – spotkać na swojej drodze. Potrafią ranić słowem, zaczepiają, prowokują do reakcji. Czy warto reagować? W jaki sposób to zrobić, jeżeli nie mamy wyjścia?

Odpowiedzi na te pytania postaramy się udzielić w dzisiejszej poradzie. Zapraszamy do lektury!

Gdzie możemy spotkać się z zaczepkami?

Sytuacje, w których ktoś zaczepi nas jakimś niezbyt wyszukanym tekstem, mogą przydarzyć się wszędzie. Najłatwiej o nie w szkole – zaczepiają się uczniowie między sobą, często nie oszczędzają także nauczycieli, z zaczepkami możemy się spotkać również w pracy, na imprezach, coraz częściej zdarzają się także na ulicy. Niejednokrotnie zaczepiają osoby, których nie znamy, częściej jednak znajomi (niekoniecznie przez nas lubiani), którzy znają nas dobrze i wiedzą, na co mogą sobie pozwolić w naszej obecności. Warto więc utrzeć im nosa i zripostować ich zaczepki – dzięki temu w przyszłości dwa razy zastanowią się, zanim spróbują dogryźć nam słowem.

Jak reagować na zaczepki?

Riposta, lekceważący uśmiech, totalna ignorancja, przytaknięcie – sposobów reagowania na zaczepki jest wiele. Zasada jest jedna – najlepiej nie reagować agresywnie i nie dać się sprowokować, zwłaszcza w sytuacji, gdy zupełnie nie znamy osoby, która nas zaczepia, i nie wiemy, w jakim celu tak naprawdę to robi, gdyż może dojść do poważnej awantury, a nawet do rękoczynów, a nie o to przecież chodzi.

Jedną z polecanych technik reagowania na zaczepki słowne jest sprowadzanie całej sprawy do absurdu. Na przykład kiedy ktoś nas krytykuje, mówiąc, że zupełnie nie potrafimy pisać, możemy odpowiedzieć, iż wszystko ma swój czas… i na razie zajmujemy się nauką czytania. Dzięki takiej reakcji cała sprawa zamieni się w żart, a osoba atakująca zostanie zbita z tropu.

Innym sposobem jest traktowanie słów osoby atakującej nas jako miłej, życzliwej uwagi. Na przykład kiedy ktoś zwraca nam złośliwie uwagę, że mamy niezbyt staranną fryzurę, możemy poprosić o pomoc w jej poprawieniu takiego niebywałego znawcę itp.

Jeżeli ktoś zaczepia Cię natrętnie, krytykuje to, co robisz, jak wyglądasz, kim jesteś, naucz się uprzejmego, aczkolwiek stanowczego wypowiadania jednego prostego słowa – „dziękuję”, które będzie dobitnym podsumowaniem całej rozmowy i wyrażeniem Twojej opinii na temat zasłyszanej krytyki czy zaczepki.

Zobacz też:

5/5 - (1 vote)

One Response

  1. Gwiazdka 15 lutego 2013

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.