jak barwić pisanki

Jak barwić jajka?

Od zawsze jajka stanowiły symbol życia, toteż nie może ich zabraknąć w Wielkanocnym koszyku. Najczęściej dodaje się je do święconki w postaci pisanek i kraszanek.

Pisanki i kraszanki różnią się tym, że te pierwsze posiadają liczne wzorki i malunki, drugie natomiast barwione są na jeden kolor.

Tradycyjne metody barwienia jaj

Poniżej przedstawionych jest kilka tradycyjnych metod barwienia jaj. Oczywiście podczas farbowania jajek duże znaczenie ma naturalny kolor skorupki, ponieważ to od niego zależy intensywność przyszłego koloru.

Barwienie jajek

Różnokolorowe kraszanki możemy otrzymać poprzez gotowanie jaj z rysikami kredek. Można również zalać wrzątkiem bibułę z dodatkiem octu i wrzucić do niej jaja.

Tradycyjne sposoby barwienia kraszanek.

 • Czerwone kraszanki powstaną przez zamoczenie jaj w wywarze z owoców czarnego bzu, olchowych szyszek lub kory dębu.
 • Niebieskie jaja otrzymamy poprzez gotowanie jajek w wywarze z owoców tarniny.
 • Fioletowy kolor tworzymy dodając do wrzątku ciemną malwę, a dokładniej jej płatki lub używając roślin potrzebnych do stworzenia niebieskiego oraz czerwonego koloru. Jak wiadomo, łącząc barwę niebieską z barwą czerwoną, otrzymamy piękny fiolet.
 • Różową barwę jajkom nada mocno rozcieńczony sok z buraka.
 • Żółty kolor otrzymamy poprzez gotowanie jaj w wywarze z suszonych jaskrów polnych, łupin cebuli oraz liści olchy i brzozy. Oczywiście im jaśniejsze jajko tym pożądany kolor będzie bardziej wyrazisty.
 • Brązowe kraszanki powstaną podczas moczenia w gorącej wodzie igieł jodły lub łupin orzecha.
 • Zielony jest kolorem, który szczególnie kojarzy nam się z wiosną i świętami Wielkanocnymi. Aby nasze kraszanki były zielone, należy umieścić je w wywarze z pokrzywy lub trawy.
 • Pomarańczową barwę uzyskamy wsadzając jajka do wrzątku z dynią lub marchwią.
 • Złote kraszanki wyjmiemy po dodaniu do gorącej wody łupin orzecha oraz cebuli, pamiętając przy tym, że cebuli ma być znacznie więcej.

Aby utrwalić powstałe kolory warto do wywarów dodać odrobinę octu, ponadto chcąc poprawić ich wygląd możemy przetrzeć je na koniec ściereczką namoczoną w oleju. Ponadto maczając jaja w słonej wodzie przed gotowaniem, unikniemy ich pękania.

Jak barwić jajka? – porady video

Poniżej kilka porad odnośnie do tego, jak barwić jajka.

Jesteś zwolennikiem ekologii? Poniższy sposób barwienia jajek jest dla Ciebie!

Jak barwić jajka ?

Barwienie jajek na Wielkanoc to popularna tradycja w wielu krajach. Istnieje kilka różnych metod barwienia jajek, które można zastosować. Poniżej znajdują się trzy podstawowe metody:

Barwienie jajek przy użyciu gotowych farb

Można kupić gotowe zestawy do barwienia jajek, które zawierają farby, akcesoria i instrukcje. Aby użyć gotowych farb, postępuj zgodnie z instrukcjami na opakowaniu. W skrócie, zwykle trzeba rozpuścić tabletki z farbą w wodzie i dodać ocet, aby uzyskać żywe kolory. Następnie zanurz jajko w roztworze farby na określony czas, aby uzyskać pożądany kolor. Po zabarwieniu, umieść jajko na stojaku lub na papierowym ręczniku, aby farba wyschła.

jak barwić pisanki

Barwienie jajek naturalnymi barwnikami

Można również użyć naturalnych składników, takich jak warzywa, owoce, przyprawy i herbaty, aby uzyskać piękne kolory. Oto kilka przykładów:

 • Czerwień: ugotowane buraki, sok z czerwonej kapusty
 • Niebieski: sok z czerwonej kapusty z dodatkiem sody oczyszczonej
 • Brąz: kawa, czarna herbata, skórki cebuli
 • Zielony: szpinak, jarmuż
 • Żółty: kurkuma, kwiaty nagietka

Aby uzyskać naturalne barwniki, ugotuj składniki w wodzie przez około 30 minut, a następnie odcedź. Dodaj łyżkę octu na każde pół litra uzyskanego barwnika, a następnie zanurz jajka w roztworze. Im dłużej jajko będzie zanurzone w roztworze, tym intensywniejszy kolor uzyska. Po barwieniu, umieść jajka na papierowym ręczniku, aby wyschły.

Barwienie jajek techniką batikową

Technika batikowania polega na nakładaniu wzorów na jajko za pomocą wosku, który chroni powierzchnię przed zabarwieniem. Najpopularniejszą metodą jest używanie pisanki, czyli rysika z woskiem pszczelem.

 • Na początek, przygotuj jajka i oczyść je.
 • Rozgrzej pisankę z woskiem i narysuj na jajku wzór.
 • Zanurz jajko w jasnym kolorze farby, poczekaj chwilę, a następnie wyjmij i osusz.
 • Nakładaj kolejne warstwy wosku na jajko, pokrywając obszary, które mają pozostać w danym kolorze. Następnie zanurz jajko w kolejnych kolorach, zaczynając od najjaśniejszych i przechodząc do coraz ciemniejszych.
 • Po zakończeniu barwienia i wyschnięciu jajka, usuń wosk. Można to zrobić, delikatnie podgrzewając jajko (np. przy użyciu suszarki do włosów) i przecierając wosk za pomocą miękkiej ściereczki. Bądź ostrożny, aby nie przegrzać jajka i nie uszkodzić powierzchni.
 • Jeśli chcesz, możesz zabezpieczyć jajko warstwą lakieru lub oleju spożywczego, aby utrwalić kolor i nadać połysk.

Inne metody i pomysły na barwienie jajek:

Farby akrylowe: Można użyć farb akrylowych do malowania jajek na sucho. Ten sposób pozwala na tworzenie dowolnych wzorów i dekoracji, a także łączenie różnych technik, takich jak malowanie pędzlem, stemplowanie czy używanie szablonów.

Barwienie jajek za pomocą chusteczek: Można również użyć kolorowych chusteczek higienicznych lub serwetek do dekorowania jajek. Wytnij z chusteczek wzory, a następnie przyklej je na jajko za pomocą mieszanki kleju z wodą (np. kleju do decoupage). Po wyschnięciu chusteczki, jajko będzie pięknie zdobione.

Barwienie jajek za pomocą gumek recepturek: Można uzyskać ciekawe efekty, owijając jajko gumkami recepturkami przed zanurzeniem go w farbie. Po barwieniu i wysuszeniu jajka, usuń gumki, aby odsłonić wzór.

Eksperymentuj z różnymi technikami i pomysłami, aby stworzyć unikatowe, piękne i kolorowe jajka wielkanocne. W ten sposób można dodać odrobinę kreatywności i zabawy do świątecznych przygotowań.

4/5 - (3 votes)

Tagi:

 • jak zabarwić jajka
 • jak barwić jajka
 • czym barwić jajka
 • jak farbować jajka burakami

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.