Jak pryskać ziemniaki?

Pryskanie ziemniaków jest czynnością, której nie możemy pominąć, jeżeli chcemy jesienią cieszyć się z ładnych plonów, a także ustrzec swoją uprawę przed inwazją chwastów, stonki oraz chorobami grzybiczymi i pleśnią.

Jeżeli chcesz wiedzieć, w jaki sposób pryskać ziemniaki i jakich oprysków używać w tym celu, zapoznaj się z treścią poniższej porady, a na pewno wyjaśnisz wiele ze swoich wątpliwości.

OPRYSK NA CHWASTY

Walka z chwastami w ziemniakach ma na celu przede wszystkim utrzymanie w odpowiednim stanie gleby, zapewnienie ziemniakom właściwych stosunków wodno-powietrznych i możliwości na prawidłowy ich wzrost, co w przyszłości zaowocuje odpowiednimi plonami. Chwasty bowiem pozbawiają rośliny uprawne, w tym także rośliny ziemniaka, zarówno wody, jak i składników pokarmowych oraz światła.

Przy większych uprawach ziemniaka polecana jest walka z chwastami mechaniczno-chemiczna. Najpierw, zanim ziemniak wzejdzie, powinno się prowadzić zabiegi mechaniczne, polegające na wyrywaniu chwastów, stosowaniu obsypników, bron chwastowników oraz pielników. Gdy ziemniak wzejdzie, należy natomiast przeprowadzać opryski herbicydowe. Pierwszy wykonujemy tuż przed wschodami roślin, używajac w tym celu dysz płaskostrumieniowych. Poleca się takie herbicydy, jak Afalon i jego pochodne, Topogard, Patoran, Bladex, Stomp, Sencor itp., zgodnie z zaleceniami producenta. Zaraz po oprysku nie należy wykonywać żadnych zabiegów mechanicznych, żeby miał czas zadziałać.
Jeżeli po obadzie nastąpił deszcz, oprysk należy ponowić.

OPRYSK NA STONKĘ

Stonki ziemniaczane mogą doprowadzić nawet do 50% strat w plonowaniu wczesnych ziemniaków, dlatego konieczne jest stosowanie odpowiednich oprysków, mających na celu zapobieganie ich rozmnażaniu się i ograniczenie ich żywotności. Czasami niezbędne jest wykonanie nawet kilku zabiegów chemicznych. Polecane opryski to pochodna benzoilomocznika teflubenzuron (Nomolt 150 SC), insektycydy z grupy neonikotynoidów  (których nie należy nadużywać, gdyż są toksyczne i dla owadów pożytecznych).

Oprysk należy zastosować wówczas, gdy pojawią się pierwsze larwy stonki.

stonka

OPRYSK NA CHOROBY GRZYBICZE I PLEŚŃ

Konieczny jest również oprysk ziemniaków na choroby grzybicze oraz pleśń, wywołujące tzw. zarazę ziemniaczaną.

3.3/5 - (41 votes)

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.