Jak pielęgnować pomidory?

Pomidory nie mają wielkich wymagań, jeżeli chodzi o żyzność gleby czy podlewanie, jednakże należy pamiętać o odpowiedniej ich pielęgnacji, aby móc się cieszyć w pełni z dorodnych owoców, które – w zależności od odmiany – zbierać można od lipca do końca września.

Dzisiaj mamy więc dla was garść informacji odnośnie do tego, jak pielęgnować pomidory, aby rosły zdrowo i fantastycznie smakowały. Zapraszamy do lektury!

 

Wskazówki, jak pielęgnować pomidory 

Mimo że pomidory są dość odporne na brak wody, w okresie suszy nie możemy zapominać o ich regularnym podlewaniu. Wymagają go raz w tygodniu. W czasie podlewania powinniśmy pamiętać, aby nie moczyć liści.

Konieczne jest również nawożenie tych roślin. Powinniśmy nawozić je raz na 2 tygodnie, używając w tym celu nawozu organicznego, np. rozcieńczonego obornika.

Jeżeli pojawią się chwasty, powinniśmy je wyrywać albo wycinać podczas spulchniania gleby motyką, aby nie dopuścić do ich rozrastania się. W tym celu można też rozłożyć wokół sadzonek warstwę słomy.

  • Odmiany wysokie, wiotkołodygowe pomidorów

Jeżeli planujemy hodować wysokie, wiotkołodygowe pomidory, musimy koniecznie pamiętać o tym, aby wbić w ziemię przed ich posadzeniem paliki, najlepiej na głębokość ok. 25 cm. Gdy rośliny podrosną, podwiązujemy je dość luźno, aby nie uszkodzić łodygi. Ewentualnie możemy też wzdłuż rzędu pomidorów wbić co kilka metrów paliki, przywiązać do nich drut na wysokości ok 50 cm i do niego przywiązywać łodygi pomidorów.

W przypadku odmian wysokich pomidorów powinniśmy już w czerwcu usunąć zbędne pędy wyrastające z kątów liści i pozostawić jedynie pęd główny. Dzięki temu otrzymamy większą ilość dorodnych, pięknych  pomidorów.

pomidory

Pamiętajmy też o tym, aby najpóźniej do połowy sierpnia odłamać wierzchołek głównego pędu, pozostawiając dwa liście nad ostatnim kwitnącym gronem, co będzie sprzyjało dojrzewaniu owoców oraz dorastaniu zawiązków pomidora. Nie używajmy w tym celu noża, a jedynie palców, gdyż dzięki temu zapobiegniemy rozprzestrzenianiu się chorób wirusowych z roślin zarażonych na zdrowe.

  • Odmiany karłowate pomidorów

Jeżeli hodujemy odmiany karłowate, nie musimy usuwać żadnych pędów, natomiast powinniśmy się baczniej przyglądać dolnym liściom i w razie potrzeby usuwać je.

  • Dojrzewanie pomidorów

Najwcześniejsze odmiany pomidorów dojrzewają już w lipcu, te późniejsze nawet we wrześniu. Jako że owoce nie są odporne na przymrozki, zrywamy je (nawet te niedojrzałe egzemplarze), kiedy tylko pojawi się prawdopodobieństwo spadku temperatury poniżej 0 stopni C. Zielone owoce układamy w pojemnikach ażurowych i przechowujemy w temperaturze ok 10-15 stopni C, aby dojrzały.

pomidory1

3/5 - (64 votes)

Tagi:

  • jak pielegnowac pomidory

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.