Jak hodować kalafior?

Kalafior to warzywo dość kapryśne, wrażliwe na zbyt niską czy zbyt wysoką temperaturę, a także wymagające odpowiednich, żyznych, zasadowych, wilgotnych gleb. Jeżeli uwielbiasz smak kalafiora i chcesz, aby zagościł na Twojej działce, pięknie i zdrowo rósł, a potem cieszył Twoje podniebienie w wyszukanych potrawach, zapoznaj się z treścią poniższej porady, a uda Ci się wyhodować rośliny idealne.

Zapraszamy do lektury i życzymy sukcesów na działce!

Uprawa kalafiorów pod lupą

  • Kalafior uprawia się z rozsady

Nasiona wysiewamy do skrzynek zgodnie z instrukcją na opakowaniu. W przypadku niektórych odmian – tych wczesnych – wysiew konieczny jest już w połowie zimy, w przypadku odmiany letniej – na początku wiosny.

Siejemy je w odstępach 20-30 cm w płytkich rowkach. Do gruntu przenosimy po 6 tygodniach. Roślinki muszą mieć wykształcone tylko dwa liście – bardziej rozwinięta rozsada da małe róże kalafiora. Przed sadzeniem upewniamy się, czy siewka ma pączek szczytowy. Jeśli nie, trzeba ją wyrzucić, gdyż nie uformuje się jadalny kwiatostan.

  • Kalafiory wymagają żyznych gleb

Grządki należy użyźniać nawozem naturalnym i często odchwaszczać. Aby „róża” nie zżółkła pod wpływem słońca, nadłamujemy dwa liście i okrywamy nimi kwiatostan kalafiora.

Ciekawą odmianą są są kalafiory zielone, delikatniejsze w smaku, o zielonożółtawych różach.

Odmiany Shannon i Minaret przypominają kształtem wieżyczki, natomiast Universal i Alverda są dużo większe i maj ą bardzo ścisłe kwiatostany

Kalafior zielony doskonale udaje się w tzw. uprawie poplonowej, czyli posadzony po zbiorze wcześniejszych warzyw. Rozsadę sadzimy do gruntu na przełomie czerwca i lipca, a wczesną jesienią wycinamy kalafiory, najlepiej robić to podczas porannych chłodów.

jak-hodowac-kalafior

5/5 - (1 vote)

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.