Jak zapewne wiadomo, szparagi są warzywem bogatym w składniki mineralne. W Polsce możecie nabyć szparagi białe oraz szparagi zielone.
Smak tych drugich jest bardziej intensywny oraz co najważniejsze – nie wymagają one obierania.
Obieranie szparagów
Najlepiej w obieraniu szparagów sprawdza się specjalny szczelinowy nożyk. Ścina on skórkę od góry łodyg w dół. Białe szparagi należy obierać na całej długości łodygi zaczynając tuż pod główką. Młode zielone szparagi, jak już wspomniałam wcześniej – w ogóle nie wymagają obierania albo obiera się je cienko do 1/3 wysokości.
Szparagi powinno się gotować w całości. Najlepiej związać je w pęczki po 8-10 sztuk i i ustawić pionowo w naczyniu. Białe szparagi należy zalać osolonym wrzątkiem, do którego dla zachowania aromatu można dodać kawałek masła oraz sok z cytryny. Soku z cytryny nie dodaje się do zielonych szparagów, albowiem staną się szare.
Szparagi wkłada do wrzątku tak, aby główki wystawały ponad powierzchnię wody i gotowały się w parze. Białe szparagi powinny gotować się do miękkości, zielone natomiast nieco krócej – muszą pozostać al. dente. Czas gotowania to około 15-20 minut, zależy on głównie od grubości i świeżości warzywa. Kiedy czubki szparagów będą miękkie, to znak, że są one gotowe. Nie należy gotować ich dłużej, albowiem stracą jędrność.
Tagi:
- jak długo gotować szparagi
- ile gotować szparagi
- jak dlugo gotowac szparagi
- ile gotuje się szparagi
- szparagi ile gotować
- ile gotowac zielone szparagi
- ile czasu gotowac szparagi
- jak dlugo gotowac biale szparagi
- gotowanie szparagow
- ile czasu gotuje się szparagi