Jak upiec biszkopt?

Biszkopt jest podstawą wielu ciast oraz tortów. Niestety jego upieczenie bardzo często sprawia wiele problemów, a wypiek rzadko się udaje.Warto zatem poznać kilka sposobów dzięki, którym każdy biszkopt uda się perfekcyjnie.

Aby biszkopt był lekki, pulchny i suchy nie należy dodawać do niego zbyt dużo tłuszczu. Zwykle wystarczą żółtka jajek. Podstawą udanego wypieku jest objętość ciasta i powietrze w nim zawarte. Tylko wtedy biszkopt nie opadnie.

 

Recepta na idealny biszkopt

Cukiernicy radzą, aby używać jajek przechowywanych w temperaturze pokojowej, a nie tych prosto z lodówki. Jajka cieplejsze podczas ubijania zatrzymują więcej powietrza niż te przesadnie schłodzone. Należy pamiętać, aby oddzielić żółtka od białek i ubijać je intensywnie. Zabieg ten przyczynia się do wpompowywania w ciasto powietrza, a tym samym w efekcie zwiększenia jego objętości.

Masło do przesianego kakao bądź mąki należy dodawać stopniowo. Wszystkie składniki powinny być dokładnie odmierzone i mieszane w oddzielnych miskach, a łączenie ich powinno odbywać się stopniowo i delikatnie, tak aby zatrzymane powietrze nie uleciało i ciasto nie odpadało. Przygotowaną masę należy przełożyć do przygotowanej wcześniej formy bardzo szybko. Biszkopt nie może czekać na włożenie do piekarnika.

Podczas pieczenia nie należy go otwierać i zaglądać do ciasta.

Dlaczego biszkopt się nie udaje?

Najczęstsze błędy, które doprowadzają do zepsucia biszkoptu to złe mieszanie składników, zbyt długie czekanie na włożenie masy do piecyka, a także otwieranie piekarnika podczas pieczenia ciasta.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.