Jak dobrze wypaść na egzaminie ustnym?

W czasie egzaminu ustnego oczywiście najważniejszą rzeczą jest wiedza, którą posiadamy. Jednak bardzo ważne jest również to jak zaprezentujemy się przed komisją i czy zrobimy dobre wrażenie. To jak wyglądamy, jak się zachowujemy i jak mówimy podczas egzaminu często ma duży wpływ na naszą ocenę.

 

1. Pierwsze wrażenie decyduje o tym jak będziesz odbierany. Dlatego po pierwsze zadbaj o swój wygląd zewnętrzny. Twój ubiór powinien być schludny, czysty i elegancki. Nie zakładaj ubrań w jaskrawych kolorach, najlepiej będziesz prezentować się w klasycznych kolorach takich jak biel, czerń czy granat. Dziewczęta powinny pamiętać, aby ich makijaż był raczej delikatny, a wszelkie dodatki takie jak biżuteria dyskretne.

2. Bardzo ważna jest również twoja sylwetka. Jeśli jesteś zgarbiony, nerwowo splatasz ręce sprawiasz wrażenie zdenerwowanego i nieprzygotowanego. Najlepiej siedź prosto, nie garbiąc się i nie opierając rąk o stół.

3. Zachowaj kontakt wzrokowy. Nikt nie lubi, gdy osoba, która z nami rozmawia nie patrzy nam w oczy i stale błądzi gdzieś wzrokiem. Taki rozmówca wydaje się być nieszczery i rozproszony. Z kolei nachalne patrzenie w kierunku jednej osoby również może być denerwujące i odebrane jako niegrzeczne, dlatego najlepiej jest odpowiednio wyważyć kontakt wzrokowy.

4. Na egzaminie pamiętaj również o tonie swojego głosu, jego natężeniu i intonacji. Postaraj się nie mówić szeptem, ale też nie krzyczeć. Przy pomocy intonacji w swojej wypowiedzi możesz podkreślić zdania, które uważasz za ważne. Mów spokojnie i w miarę wolno, nie spiesz się by słowa nie zlewały się w całość i by można było je bez problemu zrozumieć. Mówiąc bądź pewien siebie i postaraj się zainteresować słuchaczy. Jeśli zdarzy ci się pomyłka, przejęzyczenie, nie panikuj, przecież każdemu może się  zdarzyć. Przeproś i zacznij od początku.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.