Marynowanie jest to proces, w wyniku którego utrwalamy owoce lub warzyw w zalewie z kwasu octowego, cytrynowego lub – najlepiej i najzdrowiej – octu winnego z dodatkiem soli, cukru, a także aromatycznych przypraw.
Warto opanować tę sztukę, gdyż dzięki niej można cieszyć się smakiem owoców i warzyw przez cały rok. Poniżej podpowiadamy, o jakich zasadach warto pamiętać, przystępując do marynowania.
Marynaty do warzyw i owoców mogą być albo ostre, albo łagodne w smaku.
Marynaty kwaśne przygotowuje się z warzyw i grzybów, z kolei kwaśno-słodkie – czyli te łagodniejsze – z owoców, a także niektórych warzyw, takich jak na przykład dynia czy arbuz. W związku z tym, że kwas octowy jest szkodliwy dla zdrowia, zaleca się używanie niewielkich ilości octu i pasteryzowanie marynat, dzięki któremu mniej kwaśne przetwory także będą trwałe.
- Warzywa, owoce i grzyby, które przeznaczamy do marynowania, powinny być świeże, zdrowe, starannie umyte i oczyszczone. Jeżeli chcemy, aby pod wpływem gorącej zalewy lub podczas pasteryzacji nie pękały i nie kurczyły się, powinniśmy je najpierw poddać blanszowaniu, czyli krótkotrwałe obgotować we wrzącej wodzie.
- Do marynat należy powinniśmy wybierać ocet najlepszego. Nie zaleca się natomiast stosowania octu z esencji octowej.
- Pamiętajmy, że marynaty nadają się do spożycia dopiero po 2-3 tygodniach od momentu ich sporządzenia (w tym czasie ocet, sól i substancje smakowe przenikają z zalewy do surowca).
- Słoiki z marynatami powinniśmy przechowywać w pomieszczeniach suchych, chłodnych, z dala od bezpośredniego działania promieni słonecznych.
- Marynat nie powinniśmy podawać dzieciom i ludziom chorym. Zdrowe osoby powinny je natomiast spożywać w niewielkich ilościach.
Tagi:
- warzywa ktore sie marynuje