Jak pielęgnować dawalię?

Dawalia (Davalia bullata) jest paprocią o delikatnych liściach i owłosionych kłączach, która naturalnie rośnie w tropikalnych lasach na korze dużych drzew. Powinno się ją uprawiać na przykład na oknie kwiatowym, gdzie powietrze jest wilgotne, gdyż wymaga wysokiej wilgotności powietrza. W innych warunkach żyje bardzo krótko.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak pielęgnować dawalię, aby długo i zdrowo rosła, koniecznie zapoznaj się z treścią poniższej porady, a na pewno znajdziesz odpowiedź na większość swoich pytań. Zapraszamy do lektury!

 

Dawalia – jak ją pielęgnować?

Stanowisko dla dawalii

Dawalia wymaga stanowiska jasnego, ale raczej nienasłonecznionego.

Temperatura dla dawalii

Dawalia wymaga przez cały rok temperatury powyżej 18°C.

Podlewanie dla dawalii

Dawalię należy podlewać bardzo obficie, używając w tym celu letniej miękkiej wody. Dobrym pomysłem jest wstawienie doniczki do płaskiego naczynia z wodą. Konieczne jest także regularne, bardzo częste spryskiwanie liści lub zwiększanie wilgotności powietrza za pomocą innych metod, np. przez wstawienie doniczki do pojemnika z mokrym mchem lub torfem.

Nawożenie dawalii

W przypadku dawalii nawożenie nie jest raczej zalecane.

Przesadzanie dawalii

Dawalię przesadzamy w miarę potrzeby, tj. jeśli korzenie nie mieszczą się w doniczce. Najlepsze są doniczki płaskie. Konieczne jest specjalne podłoże złożone z ziemi liściowej, torfu, kawałków przekompostowanej kory i węgla drzewnego, warto też dodać mchu torfowca.

Rozmnażanie dawalii

Dawalia rozmnaża się przez podział starszych roślin lub ukorzenianie kawałków kłączy z młodymi listkami w ciepłym i wilgotnym miejscu.

Szkodniki i choroby atakujące dawalię

Roślinę hodowaną w zbyt suchym pomieszczeniu dość łatwo mogą zaatakować tarczniki. Zwalczanie ich na delikatnych liściach jest niezwykle trudne. Można opryskiwać i podlewać roślinę wywarem z tytoniu (tytoń z jednego papierosa gotować 15 min w 0,5 l wody) lub opryskać odpowiednim preparatem chemicznym.

dawalia

Oceń

Tagi:

  • dawalia

One Response

  1. lilo 3 października 2020

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.