Jak pomóc dziecku zaadaptować się w żłobku? To pytanie zadaje sobie większość rodziców, kiedy nadchodzi czas powrotu do codziennych obowiązków. Ponieważ rynek pracy jest bezwzględny, każdy stara się utrzymać zatrudnienie.
Jeśli więc nie można liczyć na pomoc bliskich, jedyną właściwą decyzją wydaje się oddanie dziecka do żłobka.
Żłobek – czy to dobre rozwiązanie?
Czy jednak takie rozwiązanie zawsze jest korzystne i dla rodziców, i dla malucha? Wszystko zależy od wieku dziecka. Małe, niespełna roczne dziecko jest nadal silnie związane z rodzicami. Jakakolwiek dłuższa rozłąka stanowi dla niego wieczność. Pozostawienie pociechy na kilka godzin w żłobku może być dla niego niezwykle stresujące. Tym bardziej, gdy znajduje się ono w towarzystwie innych dzieci oraz nieznajomych twarzy opiekunek. Taka sytuacja może spowodować gwałtowne reakcje dziecka: płacz, apatię, wyobcowanie.
Wskazówki na początek
Aby ułatwić dziecku zaaklimatyzowanie się w nowym środowisku, dobrze jest na początek wybrać grupę, w której znajduje się mniej maluchów. Dzięki temu opiekunki będą mogły poświęcić więcej czasu dziecku, które reaguje emocjonalnie. Psychologowie radzą, aby pierwsze dni dziecka w żłobku były krótsze. Rodzice muszą pokazać maleństwu, że jest to miejsce bezpieczne.
Jeśli silna więź, jaka łączy matkę i dziecko, zostaje nagle i niespodziewanie przerwana, pociecha czuje się zagrożona i odizolowana. Dlatego tak ważne jest, aby zachować idealny spokój i stworzyć wokół dziecka atmosferę rozluźnienia, wesołości i serdeczności. Maluch musi poczuć, że żłobek może być miejscem równie przyjemnym jak dom. Jeżeli nigdy wcześniej nie miał kontaktu z innymi dziećmi, ważne jest, aby to rodzic ułatwił dziecku przystosowanie się do nowych warunków.
Pokazanie wspólnej zabawy, rozmowa z maluchem, czytanie bajek – pomagają w akceptacji nowego otoczenia. Rodzice muszą także pamiętać, że instytucje tj. żłobek, nie są w stanie zastąpić wychowania dziecka. Dlatego po odebraniu malucha, mama i tata powinni pomyśleć o wspólnym spacerze, wyjściu do zoo czy na plac zabaw, czytaniu książeczek oraz nauce różnych czynności. Istotną rolę odgrywa także dostosowanie planu żłobka do funkcjonowania dziecka w domu. Jeśli w żłobku dziecko jest uczone samodzielnego jedzenia, korzystania z nocnika, rodzice powinni przestrzegać tego także w domu.
Co zrobić, jeżeli dziecko ma problemy z aklimatyzacją w żłobku?
Nie powinno się zmuszać dziecka, aby pozostawało w żłobku na siłę. Takie działanie może spowodować negatywne skutki w przyszłości. Wczesne dzieciństwo ma wpływ na późniejsze zachowanie dziecka oraz rozwój emocjonalny.
Kiedy więc maluch nie jest gotowy do odseparowania od rodziców, warto pomyśleć o innym rodzaju opieki najlepiej w domu, gdzie pociecha czuje się bezpiecznie, jest otoczona własnymi zabawkami, przedmiotami, które widzi na co dzień. Takie stopniowe oswajanie malucha z nieobecnością mamy i taty jest mniej drastycznym rozwiązaniem. Istotny jest wówczas wybór dobrej opiekunki, która będzie potrafiła zainteresować dziecko w taki sposób, aby nie myślało o nieobecności rodziców. Przede wszystkim stworzenie ciepłej atmosfery pozwoli wprowadzać malca w etap samodzielności.