Śpiew jest umiejętnością, którą wiele osób chce posiadać, i którą tak naprawdę wielu z nas może opanować, nawet jeżeli jeszcze w to nie wierzą – trzeba jednak nauczyć się kontroli tych mechanizmów, które biorą udział w produkcji głosu.
Dzisiaj mamy dla was kilka wskazówek związanych z nauką śpiewu.
Niektórzy obdarzeni są naturalną umiejętnością pięknego śpiewania, mają doskonały słuch muzyczny, ale także i oni powinni trenować głos, aby mieć siłę na intensywne śpiewanie… i nie stracić w przyszłości głosu.
Inni nie potrafią śpiewać, bo nie zostali obdarzeni słuchem muzycznym, ale też chcą opanować tę umiejętność. Powinni nauczyć się aktywnego słuchania muzyki – koncentrowania się tylko i wyłącznie na dźwiękach płynących z głośnika czy słuchawek, najlepiej w tempie largo. To powinno – po jakimś czasie oczywiście – uwrażliwić ich na muzykę i stanowić dobrą podstawę do późniejszej nauki śpiewu. Więcej informacji na temat nauki śpiewu znajdziesz np. tutaj – wokalmania.pl.
Ćwiczenia na głos
A teraz przejdźmy do konkretów. Nauka śpiewu to pracowanie nad głosem w poszczególnych rejestrach. Wymaga od nas systematyczności i regularności. Musisz dbać o swoje gardło, odpowiednio je nawilżać, wysypiać się… i oczywiście trenować!
Zacznij więc od codziennej rozgrzewki głosu i wzmacniania swoich rejestrów głosowych. Każdy rejestr jest ważny – zarówno wysoki (nuty najwyższe), środkowy (nuty na poziomie średnim), jak i niski (naturalny głos mówiony), do ćwiczeń każdego z nich musisz odpowiednio ułożyć usta.
Rejestr wysoki wymaga uśmiechu i lekkiego uniesienia policzków. Powinieneś mieć wrażenie, że dźwięki wychodzą z przestrzeni za nosem. Do ćwiczeń używaj tzw. skali rosnącej, każdą samogłoskę wprowadzaj z literką „n” na początku, co pomoże Ci przesunąć każdy dźwięk w wysoki rejestr.
Rejestr środkowy należy ćwiczyć intensywniej, kiedy posiadamy mocny rejestr niski i słaby wysoki. Konieczne są ćwiczenia w skali malejącej i uważna kontrola swojego głosu.
Rejestr niski wymaga otwartych ust. Najlepiej ćwiczyć go przed lustrem i wyprowadzać poszczególne dźwięki z przepony. Używaj skali malejącej, powtarzaj dźwięki i obniżaj za każdym razem o pół tonu.
Jak nauczyć się śpiewać? – porady video
Poniżej poradnik dla osób, które nigdy nie śpiewały, chciałyby zacząć, jednak nie mają pojęcia, jak się za to zabrać.
Oddech w czasie śpiewania:
Główne zasady czystego śpiewania:
Kształtowanie słuchu: