Jak nauczyć się szybkiego czytania?

Umiejętność czytania jest niezbędna, aby móc prawidłowo funkcjonować we współczesnym społeczeństwie. Najlepiej, aby było to czytanie szybkie, które pozwoli nam oszczędzić cenny czas, który zamiast na naukę itp. moglibyśmy poświęcić na spotkania ze znajomymi i rodziną.

Dzisiaj radzimy, jak opanować umiejętność szybkiego czytania.

Jak nauczyć się szybkiego czytania? – wskazówki

Średnia szybkość czytania wynosi 200 słów na minutę, ale przeciętnie uzdolniony człowiek może zwiększyć ją nawet dziesięciokrotnie. Jak to zrobić? Można zapisać się na trwające od 6 tygodni do kilku miesięcy kursy stacjonarne, których podstawą są regularne ćwiczenia pod okiem specjalisty; w księgarniach dostępne są kursy w postaci książek, zawierające ćwiczenia, dzięki którym możliwe będzie zwiększenie efektywności naszego czytania; zaopatrzyć się można również w komputerowy kurs szybkiego czytania, który zawiera wiele nowatorskich ćwiczeń, pomoże zmierzyć szybkość czytania, stopień zrozumienia tekstu itp.

Jeżeli jednak nie chcemy wydawać pieniędzy na kursy, możemy zwiększyć efektywność i szybkość swojego czytania, praktykując je najczęściej, jak tylko to będzie możliwe. Im więcej będziemy czytać, tym nasze czytanie będzie szybsze.

Warto pamiętać, że czytanie jest serią fotograficznych ujęć, dlatego w trakcie czytania warto przesuwać długopis lub palec wzdłuż każdego czytanego wersu. Każdy wers warto zaczynać, koncentrując się na trzecim słowie od lewej, a kończyć, koncentrując się na trzecim słowie od prawej.

Jeżeli chcesz obliczyć szybkość swojego czytania w słowach na minutę, weź jakiś tekst, policz słowa w dziesięciu wersach, podziel tę liczbę przez 10, a w ten sposób otrzymasz średnią liczbę słów w wersie. Po pomnożeniu tej liczby przez liczbę wersów, otrzymasz średnią liczbę słów na stronie. Jeżeli na początku czytasz 1,25 strony na minutę, a na stronie znajduje się średnio 330 słów, oznacza to, że czytasz z szybkością 412, 5 słowa na minutę. Dzięki kursowi szybkiego czytania możesz zwiększyć tę ilość nawet do 2000 słów na minutę. A więc powodzenia!

5/5 - (4 votes)

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.