Jak się wypowiadać?

Są osoby, którym piękne, poprawne, płynne wypowiadanie się nie sprawia najmniejszego problemu i można nawet powiedzieć, że narodziły się z tą umiejętnością.

Dla wielu osób jest to jednak niemały problem, zwłaszcza gdy znajdują się w większym gronie. Źle układają zdania, chcą za dużo powiedzieć na raz, nie wiedzą, jak dobrać słowa itp. Mowa jest podstawą komunikacji, dlatego warto troszczyć się o to, aby nasze wypowiedzi były prawidłowe, zrozumiałe i na temat.

Umiejętność ładnego, płynnego wypowiadania się można przynajmniej częściowo wyćwiczyć. Przede wszystkim warto jak najwięcej czytać, najlepiej na głos (czytanie poszerza zasób naszego słownictwa, światopogląd, rozwija wyobraźnię), zdobywać nową wiedzę, dzięki której będziemy mogli poruszać różne kwestie; w wolnych chwilach można wymyślać jakiś temat i starać się stworzyć własną wypowiedź, można też poprosić znajomych, aby zwracali nam uwagę, gdy nasza wypowiedź jest chaotyczna, niezrozumiała, gdy popełniamy błędy itp.

Pomoże nam także ćwiczenie naszej pamięci, wzbogacanie słownictwa, praca ze słownikami, m.in. języka polskiego, wyrazów obcych czy wyrazów bliskoznacznych, zwłaszcza gdy dane słowa sprawiają nam problem, wsłuchiwanie się w wypowiedzi innych, czynne uczestniczenie w dyskusjach, polemikach i konfrontacjach słownych, a także przelewanie myśli na papier.

4.1/5 - (43 votes)

4 komentarze

  1. Klaudia 19 lutego 2013
  2. lucy-maud 21 lipca 2013
  3. Pattsy 29 grudnia 2013
  4. wojtt 3 marca 2014

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.