Jak motywować uczniów do nauki?

W nauczaniu bardzo ważne jest to, aby potrafić zmotywować podopiecznych do nauki. Nie zawsze jest to łatwe, nie każdy ma do tego predyspozycje, jest jednak kilka wskazówek, które mogą pomóc zmobilizować uczniów do zdobywania nowej wiedzy i umiejętności.

Poniżej przytaczamy najważniejsze. Zapraszamy do lektury!

Wskazówki, jak zmotywować uczniów do nauki

Ogromne znaczenie w motywowaniu uczniów do nauki ma osoba samego nauczyciela – jeżeli będzie pasjonatem, prowadzącym lekcje w ciekawy sposób, jeżeli pokaże uczniom, że nawet najnudniejszy z pozoru przedmiot może być fascynujący, a przy tym wykaże się wiedzą w swojej dziedzinie, na pewno zachęci przynajmniej część uczniów do zgłębiania jego przedmiotu.

Warto pamiętać o stawianiu jasnych wymagań, stosowaniu odpowiedniego systemu motywowania – np. plusów i minusów, konsekwencji w ocenianiu i otwartości na sugestie uczniów. Od samego początku trzeba również wykazać się stanowczością, nie pozwolić uczniom na zaburzanie porządku lekcji – role powinny być jasno wyznaczone.
Ciekawą formą urozmaicania lekcji są różnego rodzaju techniki aktywizujące – należy jednak stosować je ostrożnie, aby nie przesadzić z ich ilością. Lekcja to przede wszystkim czas, kiedy uczniowie mają przyswoić wiedzę i najważniejsze umiejętności związane z danym przedmiotem. Warto także zachęcać uczniów do samodzielnego szukania i gromadzenia materiałów, np. przygotowywania referatów, ciekawostek, rozwiązywania dodatkowych zadań.

Ważna jest również rola rodziców – powinni stworzyć dziecku odpowiednie warunki do nauki, troszczyć się o to, aby odrabiało lekcje, pomagać na miarę własnych możliwości w wyjaśnianiu wątpliwości, budzić w dziecku pasje i zainteresowania, uświadamiać, jak istotna jest rola wiedzy w dorosłym życiu.

4.7/5 - (16 votes)

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.