Warzywa przygotowywane w ten sposób są bogate w składniki odżywcze, ponadto ich aromat jest bogatszy, a kolor intensywniejszy.
Na parze można gotować nie tylko warzywa i owoce, również drób, ryby i owoce morza oraz ryż i kasze. Produkty przyrządzane w ten sposób są bardzo zdrowe, ponadto dzięki temu, że żywność nie jest zanurzona w wodzie zachowuje składniki odżywcze. Ich wyrazisty smak sprawia, że nie trzeba ich bardzo doprawiać.
Jak przygotować produkty do gotowania na parze?
- Warzywa i owoce należy oczywiście umyć. To do was zależy, czy obierzecie je ze skórki przed czy po gotowaniu, możecie również pokroić je na kawałki – wówczas czas parowania będzie znacznie krótszy. Ziemniaki gotowane na parze mają niezwykle bogaty smak, który sprawia, że nie trzeba ich doprawiać solą.
- Mięso należy opłukać w wodzie i pokroić na równe kawałki. Można posypać ziołami, pamiętaj jednak, aby nie używać soli.
- Ryby również należy umyć. Najlepiej smakują filety z łososia ze skórą. pokrój je na paski, posyp koperkiem i polej sokiem z cytryny. Jeśli panierujesz filet bez skóry połóż pod nim liść białej lub pekińskiej kapusty.
W czym parować?
Najprostszym, rozwiązaniem jest zakup specjalnego garnka z dwoma lub trzema sitkami. Dzięki temu, za jednym zamachem przyrządzisz cały obiad. Dobrym rozwiązaniem jest również parowar elektryczny.
W sprzedaży są również specjalne bambusowe koszyczki oraz różnego rodzaju wkłady do parowania. Możecie również wykorzystać durszlak ze stali nierdzewnej wstawiając go do wyższego garnka.
- Produkty nie mogą stykać się z wodą.
- Pamiętaj, aby nie układać wszystkiego na raz, albowiem czas gotowania produktów różni się miedzy sobą.
- Koszyczki z produktami należy umieścić nad para dopiero po zagotowaniu się wody. Od tej chwili liczymy również czas gotowania.
- Jeśli zauważysz, że woda mocno wre – zmniejsz płomień palnika.
- Trzeba pilnować odpowiedniego poziomu wody. Jeśli będzie jej za mało, należy dolać wrzątku do garnka.
- Naczynie powinno być szczelnie przykryte.
- Produkty na sitku rozłóż równomiernie.
- Chcąc wzbogacić smak gotowanej potrawy możesz dodać ziół do gotującej się wody.
- Gotując jednocześnie mięso i warzywa, pamiętaj o tym aby koszyk z warzywami umieścić nad mięsem.
Czas gotowania
Czas gotowania różnić się będzie w zależności od gustów. Dużą rolę odgrywają tutaj również wielkości kawałków oraz rodzaj naczynia, w którym przygotowujecie posiłek. Czas podany poniżej jest raczej orientacyjny. Z czasem nabierzecie wprawy i będziecie przyrządzali posiłki wg własnych upodobań.
- Kalafior lub brokuł podzielony na różyczki – 7 min
- Fasolka szparagowa – 11 min
- Ziemniaki – 15 min
- Marchew pokrojona w paski lub krążki – 14 min
- Filet z łososia – 13 min
- Pierś z kurczaka pokrojona w grubą kostkę – 15 min
- Mięsne pulpety o średnicy 4cm – 20 min.
Tagi:
- JAK GOTOWAĆ NA PARZE
Jestem swiezy w temacie, ale gotowanie na parze to prosty i wartosciowy pomysl na przygotowanie wartosciowych posilkow