Jak ugotować ziemniaki?

Wydawałoby się, że nie ma nic bardziej oczywistego niż to, jak ugotować ziemniaki. Otóż ile rodzin, tyle sposobów na gotowanie ziemniaków i oczywiście zwolennicy każdego z przepisów przekonują, że ich ziemniaki są najsmaczniejsze. Zapoznajcie się z pomysłami przedstawionymi poniżej, które z pewnością urozmaicą nieco wasz jadłospis.

  • Obrane ziemniaki należy wrzucić do gotującej się, nieposolonej wody. Następnie pod przykryciem, na dużym ogniu gotować około 25 min. Kiedy gotowanie dobiega końca musicie sprawdzić widelcem, czy ziemniaki są już wystarczająco miękkie najlepiej wyciągnąć jednego na talerzyk i skosztować. Po ugotowaniu należy odcedzić ziemniaki, posolić oraz dodać masła a następnie ubić. Ziemniaki są już gotowe do podania.
  • Obrane ziemniaki należy wrzucić do garnka, zalać wodą i posolić. Na średnim gazie gotować pod przykryciem około 30-35 min. Tak jak we wcześniejszym sposobie, warto przez zakończeniem gotowania spróbować ziemniaka. Tak ugotowane trzeba odcedzić i położyć na małym ogniu aż pozostała woda odparuje. Do ziemniaków można dodać margaryny do smarowania pieczywa i oczywiście ubić całość. Tak przygotowane ziemniaki podawać do drugiego dania.

W zależności od upodobań można urozmaicić podane sposoby gotowania ziemniaków:

  • Do ubitych ziemniaków zamiast masła, czy margaryny można dodać mleka lub przysmażonej na oleju cebulki.
  • Podczas gotowania możecie wrzucić do wody gałązkę natki pietruszki, rozmarynu, bazylii lub innych aromatycznych ziół. Jeśli lubicie czosnkowy posmak to do gotującej się wody dodajcie ząbek czosnku, nie zapomnijcie go jednak wyciągnąć przed ubiciem ziemniaków.
  • Aby różnej wielkości ziemniaki gotowały się równomiernie należy je nakłuć igłą przed wrzuceniem do wody.
  • Jeśli zależy Ci na tym aby ziemniaki zachowały jak najwięcej składników odżywczych wrzuć je do gotującej się wody – wówczas zatrzymają w sobie witaminę C. Pamiętaj również, że najlepiej jest solić ziemniaki na samym końcu.
1.3/5 - (12 votes)

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.