Jakie zmiany w prawie rodzinnym czekają nas w 2013 roku?

Choć wielkiej rewolucji w przepisach w nowym roku nie będzie, to jednak czeka nas kilka nowości, z którymi warto zapoznać się już teraz.

Wizyta u lekarza

Od 1 stycznia 2013 roku do lekarza nie trzeba będzie chodzić już z drukiem RMUA. Od teraz wystarczy PESEL i dokument tożsamości, taki jak dowód osobisty, paszport czy prawo jazdy. To zagwarantuje nam prawo do świadczeń opieki zdrowotnej ze środków publicznych. Placówka sprawdzi pacjenta w Centralnym Wykazie Ubezpieczonych.

Becikowe

Jak dotąd becikowe należało się wszystkim, bez wyjątku. Od stycznia na pieniądze będą mogły liczyć rodziny, w których dochód na jedną osobę nie przekracza 1922 złotych. Próg finansowy będzie weryfikowany raz na trzy lata. Od nowego roku młodzi rodzice, chcąc otrzymać becikowe, będą musieli przedstawić zaświadczenie o dochodach.

Ulga na dzieci

Od 2013 roku wysokość ulgi będzie zależała od liczby dzieci i zarobków rodziców.

W przypadku jednego dziecka ulga przysługuje na dotychczasowych zasadach, jeśli łączne dochody rodziców nie przekroczą 85.528 złotych. Jeśli zarobią więcej, ulga nie będzie im przysługiwała.

W przypadku dwójki dzieci zasady nie ulegną zmianie.  Bez względu na wysokość dochodu ulga wynosi 92,67 złotych miesięcznie na dziecko.

W przypadku trójki lub więcej dzieci – ulga na trzecie i kolejne dziecko będzie wyższa o 50 procent. Dochód nie ma znaczenia. Jednakże trzeba pamiętać, że ulgi według nowych zasad rozliczymy dopiero w PIT-ach za 2013 rok.

dziecko

Minimalne wynagrodzenie

Wzrośnie najniższa pensja, która w 2013 roku będzie wynosić 1600 złotych.

Wolne za święto

Powraca prawo do dodatkowego dnia wolnego, gdy święto wypada w święto państwowe. Obowiązek oddawania takiego dnia uchylono po wprowadzeniu od 2011 roku święta Trzech Króli. Trybunał Konstytucyjny uchylił ten przypis.

Na uchwalenie czekają

DŁUŻSZY URLOP WYCHOWAWCZY

Rodzice będą mieli prawo do dłuższego urlopu wychowawczego. Jego wymiar wzrośnie z 36 do 37 miesięcy. Aby go w pełni wykorzystać, zarówno matka, jak i ojciec będą ,musieli zdecydować się na przerwę w pracy, podczas której osobiście zajmą się dzieckiem. Zostanie też podwyższony wymiar urlopu – z trzech do czterech tygodni – który może być jednocześnie wykorzystywany przez oboje rodziców.

ŚWIADCZENIA PIELĘGNACYJNE

Zmienią się zasady przyznawania pomocy finansowej w związku z opieką nad niepełnosprawnymi członkami rodziny. Przewidywane są dwa rodzaje świadczeń pielęgnacyjne dostaną opiekunowie osób, których niepełnosprawność powstała przed ukończeniem 18 lat lub 25, jeśli się uczyły. O zasiłek opiekuńczy mogą starać się opiekunowie osób pozostałych.

5/5 - (1 vote)

One Response

  1. Grzegorz 12 kwietnia 2013

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.