Jak wygląda sytuacja kobiety w ciąży, która nie ma umowy o pracę?

Sprawdź, jakie pieniądze przysługują Ci po narodzinach dziecka, jeśli jesteś zatrudniona na podstawie umowy zlecenie, prowadzisz własną działalność gospodarczą lub jesteś bezrobotna.

Szczegóły omawiamy poniżej.

Własna działalność gospodarcza

Aby otrzymać zasiłek macierzyński w przypadku prowadzenia własnej działalności gospodarczej, trzeba spełnić kilka warunków.

Prowadząc własną działalność i płacąc składkę ZUS oraz dobrowolne ubezpieczenie chorobowe, można liczyć po urodzeniu dziecka na zasiłek macierzyński w wymiarze 100 procent podstawy zasiłku.

Nie warto jednak czekać na ostatni moment ze złożeniem wniosku o objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym. W końcu zawsze możesz urodzić przed terminem i wtedy nie zdążysz dokonać formalności. Tym samym przepadnie Ci zasiłek macierzyński. Pamiętaj także o tym, że umowa o ubezpieczeniu funkcjonuje od dnia złożenia wniosku, a nie od początku danego miesiąca.

Wysokość zasiłku macierzyńskiego jest uzależniona od wysokości opłacanych dotąd składek. Od przychodu odprowadzane są składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i zdrowotne. Przychód, który zadeklarowaliśmy, jest podstawą do naliczenia wszystkich tych składek. Wiadome jest, że im wyższa podstawa, tym większa kwota zasiłku.

W 2013 roku najmniejszą podstawą jest 30 procent minimalnego wynagrodzenia za pracę, które wynosi 1600 złotych brutto. Taka podstawa może być zadeklarowana przez osoby, które po  raz pierwszy zdecydowały się otworzyć własną działalność gospodarczą i są na preferencyjnych składkach ZUS.

W przypadku osób, które nie są objęte preferencyjnymi składkami na ubezpieczenie, najmniejsza możliwa podstawa wynosi 60 procent średniego wynagrodzenia za pracę. Ale nie tylko są minimalne limity do podstawy. Także w drugą stronę – jest przewidziana najwyższa możliwa podstawa, która nie może przekroczyć 250 procent średniego wynagrodzenia.

 

ciaza

W naszym prawie jest pewna luka, która w ostatnim czasie wzbudziła bardzo wiele kontrowersji. Chodzi o to, że ciężarna kobieta może założyć firmę nawet na miesiąc przed planowanym porodem, opłaci najwyższą z możliwych składkę na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe i przez cały urlop macierzyński będzie mogła cieszyć się wysokim zasiłkiem.

Taka sama luka może być wykorzystana przez kobietę, która przez lata prowadziła swój własny biznes, ale dopiero tuż przed porodem zdecydowała się opłacić dobrowolne ubezpieczenie chorobowe.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych, naliczając średnią składkę na ubezpieczenie chorobowe, bierze pod uwagę ostatnie 12 miesięcy. Jeśli jednak składka była opłacana znacznie krócej, to wtedy wyciągana jest średnia z krótszego okresu. Aby nabyć prawo do zasiłku, potrzebny jest pełny miesiąc.

Gdy tylko urlop macierzyński się skończy, matki mogą obniżyć podstawę opłacanych składek. ZUS nie ma prawa podważyć prawa do wysokiego zasiłku dla mam z krótkim stażem w prowadzeniu własnej działalności gospodarczej. Co nie znaczy, że nie ma możliwości przeprowadzenia kontroli, czy przypadkiem firma, jaką prowadzi młoda mama, nie przynosi strat i czy rzeczywiście funkcjonuje.

Sygnały oburzenia sprawiły, że Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej chce tę lukę uzupełnić. Mają wejść zmiany, które przyczynią się do tego, że wysokość zasiłku będzie uzależniona od stażu działalności i opłacania składek. W praktyce będzie to wyglądało w ten sposób, że aby otrzymać maksymalny zasiłek macierzyński, trzeba będzie odprowadzić składki na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne przez co najmniej 12 miesięcy.

ciaza1

Zasiłek a umowa zlecenie

Jeżeli pracuje się na umowę zlecenie, zasiłek macierzyński przysługuje wtedy, jeśli przed urodzeniem dziecka były opłacane składki na ubezpieczenie chorobowe. Do pakietu można przystąpić na kilka tygodni przed planowanym porodem. Najważniejszy jest fakt, aby w dniu porodu być zatrudnionym na umowę zlecenie. Jeśli zdarzy się, że pracodawca nie przedłuży Ci umowy i w dniu porodu nie będziesz mieć aktualnej umowy, wtedy zasiłek macierzyński nie przysługuje.

Wysokość zasiłku macierzyńskiego przy umowie zlecenie wynosi 100 procent podstawy wymiaru zasiłku.

Bezrobotna ciężarna

Zasiłek macierzyński przysługuje bezrobotnej ciężarnej, jeśli w trakcie pobierania zasiłku dla bezrobotnych nie minął miesiąc od czasu, kiedy zostało utracone prawo do jego pobierania. W takiej sytuacji zasiłek macierzyński stanowi równowartość zasiłku dla bezrobotnych.

Jeśli kobieta jest zarejestrowana w Urzędzie Pracy, ale nie przysługuje jej zasiłek dla bezrobotnych, wtedy nie można liczyć na wypłatę zasiłku macierzyńskiego. Urząd może co jedynie objąć Ciebie i dziecko ubezpieczeniem zdrowotnym.

W przypadku trudnej sytuacji finansowej, zawsze można zwrócić się o pomoc do opieki społecznej.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.